24.06.2026.
U prostorijama
Hrvatske udruge poslodavaca održana je 56. sjednica Gospodarsko-socijalnog
vijeća Grada Zagreba, posvećena stanju, izazovima i razvojnim prilikama u sektorima
trgovine i ugostiteljstva.
U radu sjednice
sudjelovali su u ime HUP-a: Irena Weber, glavna direktorica Hrvatske
udruge poslodavaca, Jurica Protić iz Udruge malih i srednjih poduzetnika
(ugostiteljstvo) te Hrvoje Šimić iz Udruge trgovine (trgovina). Grad
Zagreb predstavljale su Zorica Zulić, pročelnica Gradskog ureda za
upravljanje imovinom i stanovanje, te Melinda Andrijić, pomoćnica
pročelnika Gradskog ureda za mjesnu samoupravu, promet, komunalne poslove,
civilnu zaštitu i sigurnost, a prisutni su bili i predstavnici sindikalnih
središnjica.
Trgovina i
ugostiteljstvo među najznačajnijim su sektorima gospodarstva Grada Zagreba, te
zapošljavaju značajan broj ljudi (preko 20% na području Grada Zagreba),
a sastanak je bio prilika da predstavnici HUP-a upoznaju predstavnike Grada
Zagreba s ključnim izazovima s kojima se suočavaju.
Ugostitelji su
naglasili izazove s kojima se suočavaju vezano uz edukacije i radna vremena,
dok su u Udruzi trgovine izdvojili otvorena pitanja oko poslovnih prostora,
dostavnih mjesta, te reklama na zgradama.
“Posebna
pozornost posvećena je izmjenama Zakona o trgovini, koje ograničavaju prodaju
alkoholnih pića u trgovinama nakon 21 sat, što trgovcima stvara dodatne
organizacijske i materijalne troškove. S obzirom da jedinice lokalne samouprave
imaju mogućnost donošenja vlastitih pravilnika, predstavili smo Gradu Zagrebu
konkretne posljedice postojećih ograničenja te sugerirali, ukoliko će Grad
donositi svoj pravilnik, pomicanje dopuštene prodaje alkohola do 22 sata,
odnosno do vremena kada većina trgovina redovito posluje“, istaknuo je Mirko
Budimir, dopredsjednik HUP-Udruge trgovine.
Naglasio je kako
je dvosatna rasprava bila konstruktivna, a dogovoreno je da će sudionici unutar
svojih radnih skupina nastaviti raditi na rješavanju otvorenih pitanja u
dogovoru s Gradom.