Minimalne plaće u EU - Novi prijedlog direktive!

28.10.2020.

Komisija danas (28. listopada 2020.) predlaže direktivu EU-a kojom bi se osiguralo da su radnici u Uniji zaštićeni odgovarajućom minimalnom plaćom koja omogućava dostojan život gdje god rade. Kada se utvrde na odgovarajućim razinama, minimalne plaće ne samo da imaju pozitivan socijalni učinak, već donose i šire ekonomske koristi jer smanjuju nejednakost plaća, pomažu u održavanju domaće potražnje i jačaju poticaje za rad. Adekvatne minimalne plaće također mogu pomoći u smanjenju razlike u plaći među spolovima, jer više žena nego muškaraca zarađuje minimalnu plaću. Prijedlog također pomaže u zaštiti poslodavaca koji isplaćuju pristojne plaće radnicima osiguravajući pošteno tržišno natjecanje.

Trenutna kriza posebno je pogodila sektore s većim udjelom radnika s niskim plaćama, kao što su čišćenje, maloprodaja, zdravstvo i dugotrajna skrb i rezidencijalna skrb. Osiguravanje dostojnog života radnika i smanjenje siromaštva na poslu nije samo važno tijekom krize već je i neophodno za održiv i uključiv gospodarski oporavak.

 

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen rekla je: „Današnji prijedlog za odgovarajuće minimalne plaće važan je signal da i u kriznim vremenima dostojanstvo rada mora biti sveto. Radnici bi trebali imati pristup odgovarajućim minimalnim plaćama i pristojnom životnom standardu. Ono što danas predlažemo je okvir za minimalne plaće, uz puno poštivanje nacionalnih tradicija i slobode socijalnih partnera. Poboljšanje radnih i životnih uvjeta neće zaštititi samo naše radnike, već i poslodavce koji isplaćuju pristojne plaće i stvorit će osnovu za pošten, uključiv i otporan oporavak. "

 

Izvršni potpredsjednik za gospodarstvo koje radi za ljude, Valdis Dombrovskis, rekao je: "Važno je osigurati da i radnici s niskim plaćama imaju koristi od gospodarskog oporavka. Ovim prijedlogom želimo osigurati da radnici u EU zarađuju pristojno, gdje god da rade. Socijalni partneri moraju imati presudnu ulogu u pregovaranju o plaćama na nacionalnom i lokalnom nivou. Podržavamo njihovu slobodu autonomnog pregovaranja o plaćama, a tamo gdje to nije moguće, dajemo okvir za vođenje država članica u određivanju minimalnih plaća. "

 

Nicolas Schmit, povjerenik za zapošljavanje i socijalna prava, rekao je: „Gotovo 10% radnika u EU živi u siromaštvu: to se mora promijeniti. Ljudi koji imaju posao ne bi se trebali truditi da sastave kraj s krajem. Minimalne plaće moraju se uskladiti s ostalim plaćama koje bilježe rast posljednjih desetljeća, ostavljajući minimalne plaće u zaostatku. Kolektivno pregovaranje trebalo bi biti zlatni standard u svim državama članicama. Osiguravanje primjerenih minimalnih plaća zapisano je u načelu 6 Europskog stupa socijalnih prava, što su podržale sve države članice, pa računamo na njihovo daljnje zalaganje na tom području. "

 

Okvir za minimalne plaće uz puno poštivanje nacionalnih nadležnosti i tradicije

Minimalne plaće postoje u svim državama članicama EU. 21 država ima zakonski propisane minimalne plaće, a u 6 država članica (Danska, Italija, Cipar, Austrija, Finska i Švedska) zaštita minimalne plaće osigurana je isključivo kolektivnim ugovorima. Ipak, u većini država članica radnici su pogođeni nedovoljnom primjerenošću i / ili prazninama u pokrivenosti zaštitom minimalne plaće. U svjetlu toga, predložena Direktiva stvara okvir za poboljšanje adekvatnosti minimalnih plaća i za pristup radnika zaštiti minimalnih plaća u EU-u. Prijedlog Komisije u potpunosti poštuje načelo supsidijarnosti: postavlja okvir za minimalne standarde, poštujući i odražavajući nadležnosti država članica te autonomiju i ugovornu slobodu socijalnih partnera u području plaća. Ne obvezuje države članice da uvedu zakonom propisane minimalne plaće, niti utvrđuje zajedničku razinu minimalne plaće.

 

Zemlje s visokim pokrićem kolektivnim pregovorima imaju tendenciju nižeg udjela radnika s niskim plaćama, niže nejednakosti u plaćama i veće minimalne plaće. Stoga je prijedlog Komisije usmjeren na promicanje kolektivnog pregovaranja o plaćama u svim državama članicama.

 

Zemlje sa zakonom propisanim minimalnim plaćama trebale bi uspostaviti uvjete za utvrđivanje minimalnih plaća na odgovarajućim razinama. Ti uvjeti uključuju jasne i stabilne kriterije za određivanje minimalne plaće, indikativne referentne vrijednosti za usmjeravanje procjene adekvatnosti te redovito i pravovremeno ažuriranje minimalnih plaća. Od tih se država članica također traži da osiguraju razmjernu i opravdanu uporabu varijacija minimalne plaće  i odbitaka te učinkovito sudjelovanje socijalnih partnera u zakonskom utvrđivanju i ažuriranju minimalne plaće.

 

Konačno, prijedlog predviđa poboljšanu provedbu i nadzor zaštite minimalne plaće uspostavljene u svakoj zemlji. Usklađenost i djelotvorna provedba ključni su za radnike kako bi imali koristi od stvarnog pristupa zaštiti minimalne plaće, a za tvrtke zaštite od nelojalne konkurencije. Predložena Direktiva uvodi godišnje izvješćivanje država članica Komisiji o podacima o zaštiti minimalne plaće.

 

Pozadina

Predsjednica von der Leyen obećala je predstaviti pravni instrument koji će osigurati da radnici u Uniji imaju pravednu minimalnu plaću na početku njezinog mandata i ponovila je svoje obećanje u svom prvom obraćanju Uniji 16. rujna 2020. godine.

 

Pravo na primjerene minimalne plaće nalazi se u načelu 6. Europskog stupa socijalnih prava, koji su zajedno proglasili Europski parlament, Vijeće u ime svih država članica i Europska komisija u Göteborgu u studenom 2017. godine.

 

Današnji se prijedlog Direktive temelji na članku 153. stavku 1. točki (b) Ugovora o funkcioniranju EU-a (UFEU) o radnim uvjetima. Slijedi dvostupanjsko savjetovanje socijalnih partnera koje će biti provedeno u skladu s člankom 154. UFEU-a.

 

Daljnji koraci

Prijedlog Komisije sada će ići na odobrenje Europskom parlamentu i Vijeću.

Nakon usvajanja, države članice imat će dvije godine da Direktivu prevedu u nacionalni zakon.

 

Dodatne informacije dostupne su na poveznicama:

Commission proposal for an EU Directive on adequate minimum wages in the EU

Staff Working Document and Impact Assessment accompanying the Commission proposal

Factsheet: Adequate minimum wages

vrh stranice