Kolektivna pravna zaštita potrošača: Nacrt direktive o udružnim tužbama

05.11.2020.

Nakon dogovora postignutog s Europskim parlamentom u lipnju 2020. Vijeće je danas (4. studenog 2020.)  donijelo stajalište u prvom čitanju o nacrtu direktive o udružnim tužbama za zaštitu kolektivnih interesa potrošača u EU-u. Korak smo bliže ostvarenju kolektivne zaštite potrošačkih prava.

„Zahvaljujući jedinstvenom tržištu potrošači u EU-u ostvaruju pravo na širok izbor kvalitetnih proizvoda, konkurentne cijene i visoke sigurnosne standarde. Današnjim se dogovorom otvara put tome da se potrošačima diljem EU-a omogući da imaju pravo kolektivno zatražiti djelotvornu sudsku zaštitu u slučaju da im trgovci kršenjem zakona EU-a nanesu štetu,“ izjavila je Christine Lambrecht, njemačka savezna ministrica pravosuđa i zaštite potrošača.

 

Direktivom se od država članica zahtijeva da uspostave sustav udružnih tužbi za zaštitu kolektivnih interesa potrošača od povreda prava Unije. Njome su obuhvaćene tužbe i za mjere za izdavanje sudskog naloga i za mjere pravne zaštite.

Tom se direktivom ovlašćuju kvalificirani subjekti, koje su kao takve imenovale države članice, da traže izdavanje sudskog naloga i/ili pravnu zaštitu, uključujući naknadu štete ili zamjenu, u ime skupine potrošača koje je oštetio trgovac navodnim kršenjem jednog od pravnih akata EU-a navedenih u prilogu direktivi. Tim su pravnim aktima obuhvaćena područja poput financijskih usluga, putovanja i turizma, energetike, zdravstva, telekomunikacija i zaštite podataka.

 

U direktivi se razlikuju:

  • kvalificirani subjekti ovlašteni za podnošenje tužbi u državi članici u kojoj su imenovani (domaće udružne tužbe) i
  • oni ovlašteni za podnošenje tužbi u bilo kojoj drugoj državi članici (prekogranične udružne tužbe).

Kvalificirani subjekt će za podnošenje domaćih tužbi morati ispunjavati kriterije utvrđene pravom države članice u kojoj je imenovan, dok će za prekogranične tužbe morati zadovoljavati usklađene kriterije utvrđene u direktivi.

 

Kao zaštitna mjera protiv zlouporabe sudskih postupaka, u direktivi su načelom prema kojem gubitnik plaća predviđena jasna pravila o raspodjeli sudskih troškova u udružnoj tužbi za pravnu zaštitu. Nadalje, kako bi se izbjegao sukob interesa, direktivom se uvodi niz zahtjeva za kvalificirane subjekte u pogledu transparentnosti, posebno što se tiče financiranja koje im osiguravaju treće strane.

Direktiva će se primjenjivati na udružne tužbe podnesene na dan njezina početka primjene ili nakon toga.

 

Daljnji koraci

U skladu s ranim sporazumom u drugom čitanju koji je postignut prošlog lipnja, Europski parlament trebao bi odobriti stajalište Vijeća u prvom čitanju do kraja godine. Direktiva će se tada smatrati formalno donesenom.

Stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Države članice direktivu moraju prenijeti u nacionalno zakonodavstvo u roku od 24 mjeseca nakon njezina stupanja na snagu, a potom u roku od dodatnih šest mjeseci početi primjenjivati njezine odredbe.

 

Kontekst

Komisija je direktivu predložila u travnju 2018. kao dio svojeg paketa novih pogodnosti za potrošače, usmjerenog na osiguravanje pravednih i transparentnih pravila za potrošače u EU-u. Direktiva o boljem izvršavanju i modernizaciji pravila EU-a o zaštiti potrošača, koja je također predložena u okviru istog paketa, donesena je 27. studenoga 2019.

 

Dodatne informacije dostupne su na poveznici:

vrh stranice