COVID-19: TRANSPORT Komisijine smjernice za održavanje zračnog prijevoza najvažnijeg tereta

27.03.2020.

Europska komisija poziva države članice EU-a da podrže funkcioniranje zračnog prijevoza tereta za vrijeme krize izazvane koronavirusom. U novim su smjernicama preporučene operativne i organizacijske mjere za održavanje bitnih prometnih tokova, što obuhvaća i prijevoz medicinskih potrepština i osoblja.

Gledano po vrijednosti, udio zračnog prijevoza tereta u svjetskoj trgovini iznosi približno 35 %. Ta je vrsta prijevoza neophodan element u svojem sektoru. Zahvaljujući njemu, moguće je funkcioniranje globalnih lanaca opskrbe za mnoge materijale visoke vrijednosti. Zračni je prijevoz neizostavna dopuna kopnenom i pomorskom prijevozu tereta.

Danas EK objavljuje konkretne mjere za održavanje njegova funkcioniranja, što obuhvaća i upotrebu putničkih aviona. Nema druge mogućnosti osim letenja kad su u pitanju proizvodi koji se moraju isporučiti u kratkom roku.

Današnje smjernice sadrže i preporuke o potpunom uklanjanju ili fleksibilnosti kad je riječ o ograničenjima na noćno letenje i/ili na slotove u zračnim lukama te o posebnim mjerama za osoblje koje sudjeluje u prijevozu robe, izjavila je povjerenica za promet Adina Vălean.

 

Među mjerama je poziv državama članicama da dodijele prava privremenog prometovanja za operacije zračnog prijevoza tereta koji dolazi izvan EU-a na koje bi se inače primjenjivala ograničenja, čak i ako se te operacije prijevoza tereta obavljaju putničkim zrakoplovima. Državama članicama savjetuje se i da za operacije zračnog prijevoza tereta privremeno ukinu ograničenja na noćno letenje i/ili ograničenja na slotove u zračnim lukama te da olakšaju upotrebu putničkih zrakoplova za operacije prijevoza koje se odnose isključivo na teret. Posade tih zrakoplova trebale bi biti izuzete od ograničenja putovanja ako ne pokazuju simptome.

Ključno je da se u otvorenim zračnim lukama zadrži dovoljan kapacitet za rukovanje zračnim teretom te da se donesu posebne mjere za osoblje koje sudjeluje u prijevozu robe.

Te će izvanredne mjere biti privremene i odnositi se na razdoblje trajanja krize uzrokovane koronavirusom.

Sva ograničenja koja nisu u skladu s pravom Unije moraju se ukinuti. Komisija također poziva sve treće zemlje da se suzdrže od uvođenja nepotrebnih ograničenja na operacije zračnog prijevoza tereta, a osobito onih koja nisu u skladu s postojećim sporazumima. Takav je pristup u zajedničkom interesu održavanja kontinuiteta lanca opskrbe robom, uključujući osnovne potrepštine kao što su specijalizirani i ključni proizvodi, npr. medicinska oprema.

 

Kontekst

Kontinuirane i neprekinute usluge zračnog prijevoza tereta ključne su za gospodarstvo i borbu protiv koronavirusa. Europski i globalni lanci opskrbe ovise o tim uslugama. Zračni prijevoz trebao bi biti u mogućnosti kontinuirano isporučivati proizvode kao što su hrana, medicinska oprema i drugi proizvodi, koji su ključni za funkcioniranje izloženih i osjetljivih lanca opskrbe. U Smjernicama za mjere upravljanja granicama radi zaštite zdravlja i dostupnosti robe i osnovnih usluga, koje je Europska komisija donijela 16. ožujka 2020., naglašava se načelo da bi sve unutarnje granice EU-a trebale ostati otvorene za teret i da bi lanci opskrbe za osnovne potrepštine morali funkcionirati. Države članice trebale bi u potpunosti primjenjivati ove smjernice na svim unutarnjim graničnim prijelazima.

Cilj je Komunikacije o uvođenju zelenih traka, koju je Europska komisija donijela 23. ožujka 2020., da se zajednički osigura kontinuiran protok robe u cijelom EU-u kako bi sav teret, uključujući, među ostalim, osnovne potrepštine poput hrane i medicinske opreme, brzo i bez kašnjenja stizao na odredište.

 

Dodatne informacije možete pronaći na poveznici:

smjernice za održavanje zračnog prijevoza

vrh stranice