Vijeće: Preporuka o konverziji novčanica ukrajinske valute u valute EU-a

13.04.2022.

Odbor stalnih predstavnika na današnjem sastanku potvrdio je preporuku Vijeća o konverziji novčanica hrivnje u valute država članica u kojima su smještene osobe koje bježe od rata u Ukrajini. Cilj je pružiti dodatnu potporu izbjeglicama koji nailaze na poteškoće pri konverziji svojih novčanica u valute EU-a.

Preporukom se države članice pozivaju da uspostave nacionalne programe kojima bi se omogućila konverzija hrivnje pod sličnim uvjetima diljem EU-a. Programima bi se raseljenim osobama iz Ukrajine, uključujući djecu, omogućilo da razmijene do 10 000 hrivnji (oko 310 eura) po osobi. To bi bilo besplatno i uz primjenu službenog deviznog tečaja koji objavljuje Narodna banka Ukrajine. Ti programi trajali bi najmanje tri mjeseca.

 

Sljedeći koraci

Vijeće će sada pisanim postupkom formalno donijeti preporuku.

Okvirni je datum donošenja 19. travnja.

Preporuke nisu pravno obvezujući akti. Stoga o stvarnoj provedbi i uspostavi programâ odlučuju države članice u skladu sa svojim nacionalnim okolnostima. Niz država članica već je uspostavio nacionalne mehanizme u tu svrhu.

 

Osnovne informacije

Zbog poremećaja uzrokovanih ruskom vojnom agresijom Narodna banka Ukrajine morala je suspendirati konverziju novčanica hrivnje u strane valute kako bi zaštitila ograničene devizne pričuve zemlje. To je utjecalo na konvertibilnost novčanica hrivnje u zemljama EU-a, u kojima mnoge banke nisu bile voljne razmijeniti hrivnju zbog tečajnih rizika.

Komisija je 1. travnja predstavila prijedlog preporuke Vijeća u svrhu promicanja koordiniranog pristupa za nacionalne programe koje su uspostavile države članice. Cilj je tog prijedloga raseljenim osobama iz Ukrajine ponuditi jednake uvjete za konverziju novčanica hrivnje u lokalnu valutu neovisno o državi članici u kojoj su te osobe smještene kako bi se uspostavili jednaki uvjeti za kreditne institucije i spriječilo moguće špekulativno ponašanje na tržištu.

Od početka ruske invazije na Ukrajinu u EU je stiglo više od četiri milijuna osoba koje bježe od rata. EU i njegove države članice nastavit će iskazivati svoju odlučnu potporu Ukrajini i njezinim građanima i građankama pri suočavanju s ovim dosad nezabilježenim činom ruske agresije. Pružaju humanitarnu pomoć i privremenu zaštitu, uključujući pristup svojim tržištima rada, stanovanju, zdravstvenoj skrbi i sustavima obrazovanja. Ovom preporukom dopunjuju se ti napori.

 

vrh stranice