Što poslodavcima donose novi Ovršni zakon i Zakon o financijskom poslovanju

13.12.2012.

Nakon što je održan u Rijeci i Osijeku, savjetovanje o novom Ovršnom zakonu i Zakonu o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi je održan i u Splitu, 13. prosinca 2012., a savjetovanje je vodila Sandra Cindrić, samostalni savjetnik iz Financijske agencije. Ovršni zakon i Zakon o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima pripadaju skupini propisa koji imaju izravan učinak na poslovanje poduzeća, bilo da su u poziciji vjerovnika ili dužnika, što pokazuje i veliki interes koje je ovo savjetovanje, u organizaciji Programa usavršavanja managera u Splitu izazvalo. Posebna napomena je stavljena na vršenje kontrole dužnika koji svoju obvezu po Zakonu o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi nisu ispunili na vrijeme.
Nakon što je održan u Rijeci i Osijeku, savjetovanje o novom Ovršnom zakonu i Zakonu o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi je održan i u Splitu, 13. prosinca 2012., a savjetovanje je vodila Sandra Cindrić, samostalni savjetnik iz Financijske agencije. Ovršni zakon i Zakon o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima pripadaju skupini propisa koji imaju izravan učinak na poslovanje poduzeća, bilo da su u poziciji vjerovnika ili dužnika, što pokazuje i veliki interes koje je ovo savjetovanje, u organizaciji Programa usavršavanja managera u Splitu izazvalo. Treba naglasiti da je Zakon o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima lex specijalis u odnosu na Ovršni zakon, pa se pri provedbi ovrhe na novčanim sredstvima uvijek primjenjuje ZPONS. Novim Ovršnim zakonom unaprijeđen je postupak ovrhe, te je omogućena izravna naplata od Financijske agencije, na temelju pojedinih ovršnih isprava, a bez potrebe za prethodnim provođenjem ovršnog postupka pred sudom. Također, govorilo se i o novostima vezanim uz obvezu poslodavaca o izdavanju obračuna o neisplati dospjelog iznosa plaće, naknade plaće ili otpremnine.

U drugom dijelu savjetovanja govorilo se o novinama koje donosi Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi, a vezanim uz rokove ispunjenja novčanih obveza, vrstama dužnika, o uvjetima za skraćeni i redovni postupak predstečajne nagodbe, o cjelokupnoj proceduri postupka predstečajne nagodbe, te ulozi Fine u provedbi zakona. Posebno je naglašeno kako će se vršiti kontrola, pa i kažnjavanje dužnika koji su ispunili uvjet za predstečajnu nagodbu, a na vrijeme nisu podnijeli prijedlog za otvaranje postupka, budući je procijenjeno kako dužnika koji ispunjavaju uvjete za ovaj postupak ima oko pedeset i pet tisuća, a zaprimljeno je manje od dvjesto prijedloga za otvaranje postupka predstečajne nagodbe.
vrh stranice