Pregled stanja (Scoreboard) na jedinstvenom tržištu EU-a 2020.

06.07.2020.

Komisija je objavila Pregled stanja na jedinstvenom tržištu 2020., koji pokazuje da, unatoč poboljšanjima u određenim područjima, države članice moraju učiniti više kako bi osigurale pravilno funkcioniranje jedinstvenog tržišta. Kao što se pokazalo tijekom krize izazvane koronavirusom, dobro funkcioniranje jedinstvenog tržišta ključno je za osiguravanje slobodnog kretanja robe diljem EU-a i brz oporavak gospodarstva EU-a.

 

Rezultati ovogodišnjeg pregleda stanja, koji je dostupan kao internetski alat, ističu važnost ponovnog usmjeravanja na provedbu i osiguravanje primjene kako je navedeno u Komisijinu Akcijskom planu za osiguravanje primjene donesenom u ožujku 2020. Prije svega, za potpuno funkcionalno jedinstveno tržište potrebno je partnerstvo Komisije i država članica. Novoosnovana radna skupina za osiguravanje primjene pravila jedinstvenog tržišta bit će jedan od ključnih alata za poticanje takvog suradničkog pristupa između Komisije i država članica.

Pregled stanja na jedinstvenom tržištu pruža detaljne informacije o tome kako su 2019. u Europskom gospodarskom prostoru (EGP) primijenjena pravila jedinstvenog tržišta EU-a, U njemu se na temelju niza odabranih pokazatelja ocjenjuje uspješnost država članica u pogledu otvorenosti tržišta, alata za upravljanje i određenih područja politika. Rezultati su prikazani u obliku grafikona s tri boje: crvena (ispodprosječno), žuta (prosječno) i zelena (iznadprosječno).

U usporedbi s prethodnom godinom u ovogodišnjem je pregledu situacija u većini država članica stabilna, ali je zabilježen mali pad ukupne uspješnosti. U Pregledu stanja ukupno je dodijeljeno 158 zelenih kartona (153 u 2018.), 107 žutih kartona (137 u 2018.) i 59 crvenih kartona (59 u 2018.). Zemlje s najboljim rezultatima 2019. bile su Latvija, Cipar, Danska, Estonija, Finska i Slovačka, a najmanje poboljšanja zabilježeno je u Španjolskoj, Italiji, Francuskoj i Austriji.

 


 

Ključni zaključci Pregleda stanja na jedinstvenom tržištu 2020.:

  • Nejednaka provedba pravila jedinstvenog tržišta: iako su države članice znatno poboljšale prenošenje zakonodavstva EU-a, povećao se broj postupaka zbog povrede, djelomično zbog nepotpunog ili nepravilnog prenošenja zakonodavstva EU-a. U Pregledu stanja primjećuje se posebno poboljšanje u provedbi zakonodavstva o potrošačima zahvaljujući snažnoj koordinacijskoj ulozi Europske komisije i Mreže europskih potrošačkih centara.
  • Proširena administrativna suradnja među državama članicama: upotreba Informacijskog sustava unutarnjeg tržišta (IMI), kojim se potpomaže administrativna suradnja država članica u 16 područja politika i pravnih područja, povećala se za 52 % i sad obuhvaća 59 prekograničnih administrativnih postupaka.
  • Stalno povećanje upotrebe alata kojima se građanima i poduzećima pomaže da ostvare korist od jedinstvenog tržišta: broj građana koji posjećuju portal Vaša Europa i koriste usluge službe Vaša Europa – Savjeti drastično se povećao: za 48 % u slučaju portala Vaša Europa (35 milijuna posjetitelja) i 52 % za službu Vaša Europa – Savjeti (35 000 upita). Broj predmeta koji se rješavao putem mreže SOLVIT, neslužbenog alata za rješavanje problema, porastao je za ukupno 4 %.
  • Potrebno je dodatno poraditi na sljedećim područjima politike: potrebna su daljnja poboljšanja kako bi se osiguralo slobodno kretanje stručnjaka, posebno kako bi se osiguralo donošenje više odluka o priznavanju stručnih kvalifikacija. Javna nabava u država članicama i dalje se nejednako provodi, posebice kad je riječ o ugovorima koji se dodjeljuju samo jednom ponuditelju.

Podaci za Hrvatsku dostupni su na poveznici:

https://ec.europa.eu/internal_market/scoreboard/performance_by_member_state/hr/index_hr.htm

 

Kontekst

Pregled stanja na jedinstvenom tržištu internetski je alat čiji je cilj praćenje uspješnosti država članica upotrebom jasnih pokazatelja radi poboljšanja funkcioniranja jedinstvenog tržišta. 

U godišnjem pregledu stanja na jedinstvenom tržištu ocjenjuje se kako države članice:

  • provode pravila EU-a
  • stvaraju otvorena i integrirana tržišta (npr. javna nabava, trgovanje robom i uslugama)
  • postupaju u upravnim pitanjima koja se odnose na strane radnike (npr. stručne kvalifikacije)
  • surađuju i doprinose većem broju alata za upravljanje na razini EU-a (npr. portal Vaša EuropaSOLVIT i EURES).

U pregledu stanja na jedinstvenom tržištu ocjenjuje se uspješnost u tri područja politika, dva područja koja se odnose na otvorenost i integriranost tržišta te 12 alata za upravljanje.

Više informacija:

– Pregled stanja

– Informativni članci po zemljama

– Pregled uspješnosti

– Nova industrijska strategija za Europu

– Akcijski plan za bolju provedbu i osiguravanje primjene pravila jedinstvenog tržišta

– Koraci poduzeća na jedinstvenom tržištu: Praktične smetnje i prepreke

vrh stranice