12.06.2025.
Na sjednici su se predstavila 2 nova člana/ce Izvršnog odbora, a koji su kooptirani na prošloj sjednici Izvršnog odbora.
Jasmina Rukavina, vlasnica je poduzeća Runa d.o.o. iz Osijeka. Poduzeće Runa osnovano je 2013. godine, a gđo Jasmina aktivno sudjeluje u razvoju poduzetništva s posebnim naglaskom na područje računovodstva i financijskog savjetovanja. Tijekom više od deset godina poslovanja stekla je široko iskustvo u radu s poduzetnicima iz različitih sektora te je kontinuirano angažirana u praćenju zakonodavnih i regulatornih promjena koje utječu na poslovanje malih i srednjih poduzetnika. Osim toga, predsjednica je Koordinacije Udruženja računovođa pri HUP-u u Osječko-baranjskoj županiji. Njezini profesionalni interesi obuhvaćaju financijsko upravljanje, računovodstvenu izvrsnost, poslovno savjetovanje te unapređenje institucionalne podrške poduzetnicima.
Slavko Galiot, vlasnik je poduzeća Delmat Galiot d.o.o iz Splita. Već je i u prijašnjem sazivu bio član Izvršnog odbora. Poduzeće se bavi arheološkim istraživanjima.
Boris Antunović, predsjednik Udruge, u ime Izvršnog odbora je još jednom čestitao novim članovima, te naglasio važnost uključivanja poduzetnika iz regija izvan Zagreb, kao i žena poduzetnica jer se samo tako može postići reprezentativnost i dobra zastupljenost regionalnog i rodnog pristupa.
Na sjednici se iznova raspravljalo o inicijativi zadrugarstva /kooperativa /okrupnjavanja kao formata udruživanja poduzetnika s ciljem osnaživanja jer se povezivanjem mogu postići bolji poslovni uvjeti, bilo kod nabave, prodaje i sl. Postoje primjeri udruživanja malih trgovaca u grupacije tj udruživanje unutra iste djelatnosti, a postoje i primjeri gdje se na ovakav način udruživanja postižu bolji uvjeti u nastupu prema dobavljačima npr. benzina, osiguravateljskih uvjeta i dr., a neovisno o djelatnosti. Kooperative u Italiji dobar su primjer gdje udružena poduzeća u kooperativi imaju zajednički krovno poduzeće koje radi zajedničke poslove, pruža pravnu i financijsku pomoć. Vezano uz bolje informiranje o mogućnostima ovakvog udruživanja kontaktirat će se stručnjakinja koja se bavila osnivanjem zadruga te ispitati njena raspoloživost za održavanje edukacije/seminara na ovu temu.
Također, razgovaralo se o važnosti veće vidljivosti tema malog i srednjeg poduzetništva kroz HUP-ov “Fokus tjedna”, u kojem su te teme trenutno nedovoljno zastupljene. Članovi su istaknuli kako je važno osvijestiti i širu poduzetničku zajednicu o postojanju funkcije SME Envoya – Izaslanika za malo i srednje poduzetništvo. Trenutno tu funkciju obnaša Ivo Milatić, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva, kojega će predsjednik Udruge pozvati na jednu od idućih sjednica.
Zaključno, članovi Izvršnog odbora detektirali su više od deset aktualnih izazova s kojima se poduzetnici suočavaju, a o kojima će se detaljno raspravljati i tražiti rješenja u narednom razdoblju.