Države članice, radnici i poslodavci jednoglasni COVID-19 treba smatrati profesionalnom bolešću

19.05.2022.

Jučer (18.5.2022.) su države članice, radnici i poslodavci u Savjetodavnom odboru EU-a za sigurnost i zdravlje na radu (ACSH) postigli sporazum o tome da COVID-19 treba smatrati profesionalnom bolešću u zdravstvenom sektoru, socijalnoj skrbi i kućnoj njezi. U kontekstu pandemije isto vrijedi za i za druge djelatnosti u kojima je povećan rizik od zaraze. Stoga su dionici podržali ažuriranje EU-ove liste profesionalnih bolesti.

 

Povjerenik za zapošljavanje i socijalna prava Nicolas Schmit izjavio je: Ovaj je sporazum jasan politički signal da je potrebno priznati kakav utjecaj COVID-19 ima na radnike te priznati ključni doprinos zaposlenika u zdravstvenom sektoru i socijalnoj skrbi te drugim profesijama u kojima je povećan rizik od zaraze COVID-om 19. Na temelju tog sporazuma Komisija će ažurirati svoju Preporuku o profesionalnim bolestima kako bi promicala priznavanje bolesti COVID-19 kao profesionalne bolesti u svim državama članicama.

 

Jučerašnji je sporazum važan korak u provedbi Strateškog okvira EU-a za zdravlje i sigurnost na radu za razdoblje 2021. – 2027., koji je Komisija donijela u lipnju 2021. U Okviru je najavljeno da će Europska komisija ažurirati svoju Preporuku o profesionalnim bolestima kako bi se u nju do kraja ove godine uvrstio i COVID-19. U tom su okviru utvrđena ključna djelovanja na razini EU-a kako bi se poboljšali zdravlje i sigurnost radnika tijekom sljedećih nekoliko godina. Jedan od njegovih glavnih ciljeva je povećavanje spremnosti za sve potencijalne buduće zdravstvene krize. To također podrazumijeva veću potporu radnicima u slučaju novih valova COVID-a 19.

 

Daljnji koraci

Slijedom mišljenja ACSH-a Europska komisija ažurirat će Preporuku s listom svih profesionalnih bolesti i njihovih uzročnika te preporučuje državama članicama da ih kao takve priznaju. Cilj je da države članice prilagode svoje nacionalne propise u skladu s ažuriranom Preporukom. Ako se COVID-19 prizna kao profesionalna bolest u državi članici, radnici u relevantnim sektorima koji su se zarazili tom bolešću na radnom mjestu mogu ostvarivati posebna prava u skladu s nacionalnim propisima, poput prava na naknadu.

 

Kontekst

Iako se zdravstvena kriza u Europi povezana s pandemijom bolesti COVID-19 smanjuje, a države članice postupno ukidaju restriktivne mjere, epidemiološka situacija i dalje je ozbiljna. Od 12. svibnja 2022. Europski centar za sprečavanje i kontrolu bolesti (ECDC) klasificirao je određene podvarijante omikrona kao „varijante koje izazivaju zabrinutost”. Stoga je opravdano unaprijediti zaštitu radnika s obzirom na moguće buduće valove COVID-a 19.

Dio radnika, a posebno oni koji su izloženi oboljelima, npr. u zdravstvenom sektoru i socijalnoj skrbi, imaju veću mogućnost da se zaraze COVID-om 19. Uz to, vjerojatno ima i drugih sektora u kojima su radnici, zbog prirode svojeg posla, tijekom pandemije izloženi povećanoj opasnosti od zaraze COVID-om 19.

Priznavanje profesionalnih bolesti i povezane naknade za oboljele u nacionalnoj su nadležnosti. Većina država članica izvijestila je Komisiju da u skladu sa svojim nacionalnim propisima već priznaju COVID-19 kao profesionalnu bolest ili kao nesreću na radu. Ovo ažuriranje Preporuke Komisije o profesionalnim bolestima važno je kako bi se sve države članice potaklo da priznaju COVID-19 kao profesionalnu bolest.

 

vrh stranice