Brexit: Što se promijenilo 1. veljače 2020. kad je riječ o carini i porezu?

04.09.2020.

Ujedinjena Kraljevina izašla je iz Europske unije 31. siječnja 2020.

U skladu sa Sporazumom o povlačenju ona je sada službeno treća zemlja i stoga više ne sudjeluje u donošenju odluka EU-a.

Međutim, EU i Ujedinjena Kraljevina dogovorili su se o prijelaznom razdoblju, koje će trajati do 31. prosinca 2020.

 

Tijekom prijelaznog razdoblja:

  • nema nikakvih promjena za građane, potrošače, poduzeća, ulagače, studente i istraživače u EU-u i Ujedinjenoj Kraljevini
  • pravo EU-a i dalje se primjenjuje u Ujedinjenoj Kraljevini.

Tijekom prijelaznog razdoblja nema utjecaja na carinjenje ili oporezivanje.

Međutim, čak i ako Europska unija i Ujedinjena Kraljevina do kraja 2020. uspostave vrlo ambiciozno partnerstvo koje obuhvaća sva područja dogovorena u političkoj izjavi, izlazak Ujedinjene Kraljevine dovest će do ozbiljnih posljedica za javne uprave, poduzeća i građane od 1. siječnja 2021. Te su promjene neizbježne i dionici se moraju na to pripremiti.

Kako bi pomogla dionicima, Komisija preispituje i po potrebi ažurira više od 100 sektorskih obavijesti za pripravnost dionika koje je objavila tijekom pregovora s Ujedinjenom Kraljevinom na temelju članka 50.

Kad je riječ o području poreza i carina, u nastavku možete pronaći relevantne ažurirane „obavijesti za pripravnost”.

 

Potpuni popis obavijesti za pripravnost dostupan je ovdje.

 

 

UPUTE ZA PODUZEĆA


BREXIT ĆE UTJECATI NA VAŠE PODUZEĆE AKO...

  • ... ono prodaje robu ili pruža usluge u Ujedinjenoj Kraljevini ili
  • ... kupuje robu ili prima usluge iz Ujedinjene Kraljevine ili
  • ... prevozi robu preko Ujedinjene Kraljevine ili
  • ... upotrebljava materijale i robu iz Ujedinjene Kraljevine za trgovinu u okviru povlaštenih dogovora s partnerskim zemljama EU-a.

To primjerice znači sljedeće:

  • morat ćete podnijeti carinske deklaracije za uvoz u Ujedinjenu Kraljevinu ili izvoz robe iz nje ili pri prijevozu robe kroz Ujedinjenu Kraljevinu
  • uz carinsku deklaraciju možda ćete trebati dostaviti i podatke o sigurnosti i zaštiti
  • za uvoz ili izvoz određene robe (npr. otpada, određenih opasnih kemikalija, GMO-a) bit će vam potrebna posebna dozvola
  • morat ćete ispuniti dodatne formalnosti u slučaju uvoza trošarinske robe (alkohola, duhana ili goriva) u Ujedinjenu Kraljevinu ili izvoza te robe iz nje
  • u pravilu ćete morati obračunati PDV u zemlji EU-a u koju uvozite robu iz Ujedinjene Kraljevine. Bit ćete oslobođeni plaćanja PDV-a u EU-u na svu robu koju izvozite u Ujedinjenu Kraljevinu, no morat ćete se pridržavati svih pravila o PDV-u za uvoz u Ujedinjenu Kraljevinu
  • pri transakcijama s Ujedinjenom Kraljevinom morat ćete se pridržavati pravila i postupaka za PDV koji se razlikuju od onih za transakcije unutar EU-a

Promjene bi mogle biti još veće ako se do kraja prijelaznog razdoblja ne postigne sporazum EU-a s Ujedinjenom Kraljevinom. U tom slučaju, uz prethodno navedene formalnosti:

  • morat ćete platiti i carinu na robu koju unesete u EU iz Ujedinjene Kraljevine.
  • kvote za određenu robu koja ulazi u EU iz Ujedinjene Kraljevine mogle bi utjecati na vas.

Osim toga, trebali biste imati na umu da materijali ili procesi iz Ujedinjene Kraljevine, ako ih upotrebljavate, neće više imati „podrijetlo” u okviru postojećih povlaštenih dogovora EU-a.

Što se prije pripremite za te promjene, manji je rizik da će se vaše poduzeće suočiti s velikim poremećajima nakon prijelaznog razdoblja.

U popisu u nastavku navedeni su neki praktični koraci koje biste trebali poduzeti kako biste se pripremili:

  • RAZGOVARAJTE sa svojim poslovnim partnerima. Kraj prijelaznog razdoblja mogao bi utjecati i na vaš lanac opskrbe pa trebate biti svjesni i njegovih posljedica za vaše dobavljače, posrednike ili prijevoznike.
  • OBRATITE SE svojim lokalnim nadležnim tijelima i centrima za savjetovanje kako biste dobili sve pojedinosti i objašnjenja o tome kako se pripremiti za kraj prijelaznog razdoblja. Podaci za kontakt za svaku državu članicu nalaze se u nastavku.
  • PREGLEDAJTE internetsku stranicu Europske komisije na kojoj se nalaze detaljne „obavijesti o spremnosti” o širokom rasponu tema kako bi se poduzećima pomoglo da se pripreme za sve posljedice Brexita.
  • DJELUJTE sada! Ne čekajte kraj prijelaznog razdoblja za razmišljanje o potrebnoj prilagodbi. Neki od procesa i postupaka koje trebate provesti mogli bi potrajati, pa biste trebali početi što prije kako bi vaše poduzeće izbjeglo nepotrebne poteškoće.

 

 

Kontakti:


Nacionalne kontaktne točke u vašoj zemlji potražite na popisu kontakata.

 

Dodatne informacije i korisne poveznice


 

Pitanja i odgovori o povlačenju Ujedinjene Kraljevine iz Europske unije 31. siječnja 2020.

vrh stranice