CEMEX-ovi prioritetni ciljevi su:
• Cilj 8: Dostojanstven rad i ekonomski rast
• Cilj 9: Industrija, inovacije i infrastruktura
• Cilj 11: Održivi gradovi i zajednice
• Cilj 13: Borba protiv klimatskih promjena te
• Cilj 15: Očuvanje života na Zemlji
Model održivosti na kojem se temelji CEMEX-ovo poslovanje uključio je tako i rad na ostvarenju ovih prioritetnih ciljeva. Oni su povezani sa svim strategijama i reflektiraju se u kompanijskim ciljevima održivosti do 2030. Praćenjem ključnih pokazatelja CEMEX kontinuirano mjeri vlastiti napredak prema ostvarenju ovih ciljeva. U svojim svakodnevnim aktivnostima tvrtka se tako bavi i problemima klimatskih i okolišnih promjena, jačanjem zajednica te gradnjom suradničkih razvojnih modela.
Mogućnosti i područja za napredak su brojna. Primjerice, cilju 8, osiguranju uvjeta za dostojan rad i gospodarski rast, CEMEX pristupa kroz stvaranje najboljih radnih mjesta za svoje ljude. Posebna se briga vodi o zdravlju i sigurnosti na radu, u čemu već niz godina tvrtka širom svijeta primjenjuje globalnu politiku „Zero 4Life“, nula ozljeda na radu zauvijek. Sigurnosni standardi rada u CEMEX-u na vrlo su visokoj razini; naši zaposlenici su obvezni koristiti sve vrste zaštitne opreme, osiguran im je sustav automatskog zaključavanja strojeva, a pozvani su i prijavljivati sigurnosne rizike u pogonima koje treba ukloniti, upotrebom kartica izbjegnuto-opasno. Za svoje prakse u području radne sigurnosti, ne samo za zaposlenike, već i za sve kooperante, CEMEX Hrvatska je dobila brojne nagrade u posljednjih nekoliko godina. Ovo je zaista primjer dobre prakse na koji smo jako ponosni.
Ciljevima 13 i 15, zaštita klime i života na Zemlji, CEMEX doprinosi primjenom svoje okolišne strategije koja u obzir uzima sve CEMEX-ove okolišne utjecaje. Pet je glavnih stupova - klimatske promjene, emisije u zrak, rudnici i bioraznolikost, upravljanje vodom te otpad i cirkularna ekonomija - koji pomažu tvrtki da se istovremeno bavi raznolikim okolišnim izazovima. Održiva, energetski učinkovita gradnja reciklabilnim materijalima u fokusu je kao prilika i za CEMEX i za njegove dionike, a u tome se dijelom dotiče i Cilja 9. Vlastitim se okolišnim utjecajima tvrtka bavi kontinuiranim ulaganjima i modernizacijom pogona, kao i radom na vlastitoj energetskoj učinkovitosti.
Razvoj održivih gradova i zajednica posebno je važan za CEMEX; svaka zemlja članica tvrtke, pa tako i Hrvatska, ima svoj vrlo razrađen plan uključivanja lokalnih zajednica. Kroz programe osnaživanja udruga, društava i klubova, CEMEX kontinuirano ulaže u razvoj zajednica, a svojim projektima, u suradnji s lokalnim vlastima, obnavlja i podiže infrastrukturu koja poboljšava kvalitetu života u urbanim sredinama.
Projekt Lintar na koji je tvrtka posebno ponosna, izdvaja CEMEX po pitanju kreiranja pozitivnog utjecaja za više skupina dionika. Naime, u sklopu projekta sanacije i rekultivacije dijela površine rudnika na južnim padinama Kozjaka 2005. zasađen je impresivan maslinik. Njegovo održavanje su 2009. godine preuzeli članovi Udruge dragovoljaca veterana Domovinskog rata Dalmacijacement, a kako bi se rad u masliniku usustavio, 2011. godine osnovali su Poljoprivredno-braniteljsku zadrugu Lintar. Zadruga kontinuirano radi na povećanju maslinika, sudjeluje na priznatim braniteljskim i maslinarsko-uljarskim manifestacijama te „ubire“ brojne zlatne medalje za kvalitetu ekstra djevičanskog maslinovog ulja, kao i za njegovu pakovinu. Lintar je tako prvo maslinovo ulje u Hrvatskoj nastalo iz rekultiviranih površina rudnika i upravo se u njemu ogleda naša posvećenost zaštiti okoliša, njegovanju odnosa sa zaposlenicima, podršci osjetljivim skupinama poput branitelja te ulaganju u razvoj zajednice u kojoj CEMEX posluje.