Savjetovanje na temu: Novi Ovršni zakon i Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi

29.11.2012.

U okviru PUMA programa koji se u Osijeku provodi već više od osam godina uz potporu Osječko-baranjske županije, na traženje članica HUP-a u Osijeku, 29. studenoga 2012. godine održano je savjetovanje na temu: Što poslodavcima donose novi Ovršni zakon i Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi. Veliki interes poslodavaca – članica HUP-a, njih više od pedeset, samo potvrđuje činjenica da navedeni zakoni, koji su stupili na snagu u listopadu ove godine, imaju izravan učinak na poslovanje poslodavaca.

Izostaje procjena učinka ovih zakona na gospodarstvo


U okviru PUMA programa koji se u Osijeku provodi već više od osam godina uz potporu Osječko-baranjske županije, na traženje članica HUP-a u Osijeku, 29. studenoga 2012. godine održano je savjetovanje na temu: Što poslodavcima donose novi Ovršni zakon i Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi. Veliki interes poslodavaca – članica HUP-a, njih više od pedeset, samo potvrđuje činjenica da navedeni zakoni, koji su stupili na snagu u listopadu ove godine, imaju izravan učinak na poslovanje poslodavaca. Stupanjem na snagu Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi, stavljen je van snage Zakon o rokovima ispunjenja novčanih obveza (NN 125/11), te neke od bitnijh novina ističemo: rokove ispunjenja novčanih obveza u ugovorima među poduzetnicima, rokove ispunjenja novčanih obveza u ugovorima između poduzetnika i osoba javnog prava, posebne naknade za troškove prouzročene vjerovniku dužnikovim zakašnjenjem sa ispunjenjem novčane obveze, te ništetnost pojedinih odredbi ugovora među poduzetnicima.
Iako ovi zakoni imaju izravni učinak na poslovanje poduzetnika, nema procjene učinka na gospodarstvo, odnosno isto nije napravljeno. Slijedom toga, postoji velika vjerojatnost da zacrtani plan Ministarstva financija neće biti ostvaren. Prema procjenama ministarstva planira se da će približno 600 velikih tvrtki proći restrukturiranje, približno 3800 tvrtki proći brzu predstečajnu nagodbu, a približno 50.000 subjekata kandidati su za ubrzan stečajni postupak. Trenutno je pristiglo u Financijsku agenciju svega 120 zahtjeva za predstečajnu nagodbu, 65 zahtjeva za skraćeni postupak i 49 zahtjeva (tvrtki) za redovni postupak.
vrh stranice