Izvršni odbor, u novom sazivu, nakon izborne Skupštine, održao 1. sjednicu

05.05.2021.

Izvršni odbor, u novom sazivu, nakon izborne Skupštine održane 28. travnja 2021. godine, održao je svoju 1. sjednicu 5.svibnja 2021 godine.

Na prvoj sjednici raspravljalo se o Programu rada Udruge za 2021. godinu jer je tema  bila predviđena za Skupštinu no, zbog nedovoljnog vremena  „prebačena“ je na 1. sjednicu Izvršnog odbora.

Igor Škrgatić predlaže da se za Program rada formira, kako su se i inače rješavala dosadašnja pitanja i teme, Radna skupina koja će pripremiti podloge o kojima će zatim raspravljati Izvršni odbor. Ujedno naglašava da uz ostale aktivnosti koje će biti definirane, da se veliki naglasak dade učlanjenju novih članova te poziva sve članove Izvršnog odbora da se osobno angažiraju te preporuče i pozovu nove članove na učlanjenje. Navodi kako je bitno unutar Udruge definirati i sadašnje i buduće ciljne skupine te razmišljati o sadržajima i aktivnostima  koje je potrebno za njih razvijati. Podsjeća na činjenicu kako je 35.000 poduzeća u RH bez formalno zaposlenih; kako je moguće razvijati usluge za takve članove kao i za one s 1 zaposlenim i mogućnost snižene članarine za određeno razdoblje, 6 mjeseci ili godinu dana. Projekti i inicijative u kojima trenutno Udruga sudjeluje, smatra kako će i ubuduće stizati ad hoc  načinom te ih je manje moguće programirati i planirati.

Igor Škrgatić podsjeća članove Izvršnog odbora kako, temeljem Statuta, Izvršni odbor od 20 članova ima mogućnost dodatnog kooptiranja još 10 članova, što znači da ukupno može imati 30 članova.

No, kako već dugo vremena sami članovi Izvršnog odbora predlažu da se čim više vodi računa o regionalnoj zastupljenosti, pa i rodnoj zastupljenosti, kao i čim više različitih djelatnosti predlaže da se uputi poziv svim članovima Udruge da iskažu svoj interes za kooptirane članove Izvršnog odbora. Pretpostavlja da će uz postojećih 7 kandidatura, ukupan broj pristiglih kandidata veći te će tada biti moguće više voditi računa i o regionalnoj, rodnoj ili pripadnosti po djelatnosti. Za Izvršni odbor će biti pripremljen pregled regionalne pripadnosti i djelatnosti sadašnjih članova Izvršnog odbora. Također je predloženo i prihvaćeno kako je poželjno da se odabere najviše do 8 kooptiranih kandidata kako bi ostalo mogućnosti za nova kooptiranja tijekom mandata sadašnjeg Izvršnog odbora.

Petar Šimić informira kako će 11.5. 2021. biti održana sjednica Vijeća članova na kojoj će se birati novi predsjednik Vijeća članova i kao i dva dopredsjednika. Naime, dosadašnjoj predsjednici Vijeća članova, Marini Pulišić,  istekao je mandat, a obavljala je ovu funkciju u vrlo izazovnim i teškim vremenima za HUP; u dva navrata bila je v.d. predsjednica, nakon ostavke bivše predsjednice, te smrti bivšeg predsjednika. Vezano uz aktivnosti za Nacionalni plan oporavka i otpornosti (NPOO), nastavlja kako vjeruje da svi prate ove aktivnosti i putem elektroničke komunikacije ali i putem medija. Vjeruje da će zahvaljujući tim naporima, barem jedan dio financijskih sredstava doći do poduzetnika,  za koje država nije prethodno planirala, a sve kao rezultat znatnih napora na tom planu; sastanaka, medijskih događanja, lobiranja i svih drugih raspoloživih metoda koje se koriste. Vezano uz NPOO, HUP je održao i sastanke sa sindikatima, kako bi ih informirao o temi i mobilizirao na suradnju.

Petar Šimić nadalje navodi kako se intenzivno razmišlja o načinu kako povećati horizontalne aktivnosti i komuniciranje između granskih udruga, a jedan od način je mogućnost osnivanja horizontalnih koordinacija. No, sadašnji Statut HUP-a ne poznaje takav format djelovanja pa je to i jedan od dodatnih razloga za izmjene statuta. Također informira kako je definirano da će 7 članova Izvršnog odbora biti raspodijeljeni za svojevrsnu nadležnost prema određenim udrugama. Na taj način želi se postići bolja protočnost informacija u oba smjera, i da postojeći članovi Izvršnog odbora bolje upoznaju određene sektore i njihove potrebe, te da članovi imaju veću mogućnost  bržeg i promptnijeg komuniciranja prema Izvršnog odboru, bilo u cilju rješavanja zahtjeva bilo iznošenja problema.

Ivan Senčar informira kako su aktivnosti vezane za Zakon o radu u punom jeku, odnosno sada su započeli pregovori sa socijalnim partnerima. Predlaže da se na idući sastanak pozove pravnik Nenad Seifert, koji je preuzeo poslove  vezano uz Zakon o radu, a smatra kako je to potrebno jer se radno zakonodavstvo sve više spominje i u okviru ranije spomenutog NPOO-a, i to na način da država predlaže reforme koje poslodavci moraju raspraviti.

 

vrh stranice