U Splitu predstavljene mogućnosti EU fondova za urbana područja

04.03.2015.

Na Fakultetu građevinarstva, arhitekture i geodezije.u Splitu je održano prvo, u nizu besplatnih informativnih predavanja o EU fondovima koje ovog tjedna u dalmatinskim gradovima organizira konzultantska tvrtka "UHY savjetovanje", uz partnerstvo poljske udruge "B4", Hrvatske udruge poslodavaca i gradova domaćina, pod pokroviteljstvom Ministarstva poduzetništva i obrta, te poljskog veleposlanstva u Zagrebu.
Na početku savjetovanja, Krešimir Budiša iz tvrtke UHY savjetovanje d.o.o. je prisutnima prezentirao mogućnosti financiranja razvoja gradova, komunalnih društava i poduzetnika kroz strukturne i kohezijske fondove. Krešimir Budiša je prisutnima kazao kako je Hrvatskoj u razdoblju do 2020. godine na raspolaganju oko 10,5 milijardi eura iz strukturnih i investicijskih fondova EU-a. Za poduzetnike je također vrlo informativno i korisno bilo izlaganje Sanje Fišer iz Ministarstva poduzetništva i obrta koja je govorila o financiranju poduzetničkih projekta iz EU fondova u 2015. godini te o Natječajima koji će uskoro biti raspisani.

Marek Lyzwa iz Odjela za promociju investicija Veleposlanstva R. Poljske govorio je o iskorištenosti EU fondova u Poljskoj. Vrlo inspirativna bila je prezentacija Piotra Piateka iz Udruge B-4 koji prezentirao Case study, Razvoj Urbanog područja i poduzetništva grada Rzeszowa kroz EU fondove. Grad Rzeszów, na sjeveroistoku Poljske, veličine Splita, s populacijom od oko 185.000 stanovnika je zahvaljujući novcu iz Bruxellesa u samo nekoliko godina od nerazvijenoga grada na rubu zemlje i Unije transformiran u jedno od poljskih industrijskih središta. Rzeszów je u razdoblju između 2003. i 2014. proveo ukupno 267 projekata financiranih EU-ovim novcem. Samo u posljednjih sedam godina ukupna vrijednost projekata iznosi više od 3 milijarde eura, to jest oko 23 milijarde kuna.

Zanimljiva je i činjenica, da je u samo 10 godina, proračun Rzeszówa trostruko uvećan. zahvaljujući ulaganju financiranom preko EU fondova u javni i privatni sektor na brojnim područjima, od cestovne i komunalne infrastrukture, obrazovanja, zdravstva i socijalne skrbi do kulture i turizma. Vrlo poučno i za predstavnike dalmatinskih gradova i lokalne uprave i samouprave koji moraju voditi računa da je kontinuitet u provedbi strategija vrlo važan za EU fondove, bez obzira na promjene na vlasti.
vrh stranice