Strukturne reforme odmah i sad! Predstavnici gospodarstva: Ne možemo više nositi teret na svojim leđima

30.06.2020.

Zagreb, 30. lipnja 2020. - Strukturne reforme odmah i sad! Gospodarstvu su potrebne reforme javne uprave, pravosuđe, obrazovanja i zdravstva jer gospodarstvo ne može nositi taj teret na leđima, poruka je predstavnika važnih sektora gospodarstva upućena budućoj Vladi.

Hrvatska udruga poslodavaca u suradnji s Večernjim listom organizirala je danas online okrugli stol „Gospodarska budućnost Hrvatske 2030.“, na kojem su članice HUP-a ponudili predstavnicima vodećih političkih opcija svoje poglede i preporuke za rast hrvatskog gospodarstva u narednih 5 do 10 godina.

Uvod u panel diskusiju dao je Davor Majetić, glavni direktor HUP-a: "Gospodarstvo mora imati pouzdanu i sigurnu zemlju kada govorimo o pravosuđu; efikasnu i brzu birokraciju; dobre zakone koju su jasni, direktni i provedivi; pozitivnu poslovnu klimu; učinkovit teritorijalni ustroj koji ne stvara nove troškove; jasan porezni sustav uključujući i parafiskalne namete; dobro obrazovanje i zdravstveni sustav koji neće kontinuirano stvarati gubitke, kao što se to sada događa; potrebna je mirovinska reformu i tržište rada koje je usklađeno s novim tehnologijama. Sve su to pretpostavke za manje troškove i efikasnije korištenje proračuna kako bi se poslodavcima osigurao prostor za veće plaće i investicije. Takvo će okruženje privlačiti investitore, zadržavati hrvatske građane u Hrvatskoj, omogućiti povratak onih koji su otišli i privlačiti novu radnu snagu i u konačnici značiti brži oporavak nakon krize. Nova Vlada ima priliku napraviti promjene još u 2020.".

Marko Remenar, predsjednik Uprave Adris grupe, podsjetio je da prava ekonomska kriza tek dolazi, stoga je potrebno što prije i što bolje reagirati: „Nadam se da ćemo biti mudriji nego u prethodnoj krizi kada smo iz nje izašli posljednji. Sada imamo više instrumenata na raspolaganju. Zadnjih 10 godina, pa i duže, slušamo o strukturnim reformama, ali nitko ih ne želi 'u mom dvorištu', i tako se nećemo pomaknuti s mjesta. Umjesto da se vrtimo u krug, trebamo jasnu strategiju i postavljene ciljeve za razdoblje od 5 do 10 godina kako bismo kao društvo mogli biti spremni na kompromise. Za to je potrebno kreirati i komunicirati perspektivu. Kada govorimo o strateškim granama nije pitanje na koje se sektore fokusirati, već je potrebno stvarati proizvode visoke vrijednosti i visoke kvalitete. Primjerice, naš Cromaris, koji svoju egzistenciju i razlikovnost temelji na komparativnim prednostima ove zemlje, čistom moru, blizini izvoznog tržišta, tradiciji u proizvodnji, te kroz ulaganje u proizvode dodane vrijednosti postiže i do 30% veću cijenu u odnosu na konkurente. Slična je situacija i u turizmu, gdje se održivost i dugoročna profitabilnost temelji na visokoj kvaliteti i segmentima koji stvaraju veću dodanu vrijednost, te kontribuiraju društvu u cjelini više. Moramo više stavljati naglasak na leadership, vrednovati kompetencije, biti hrabriji i odvažniji te razvijati kvalitetnu komunikaciju. Mislim da smo u poziciji da gradimo i više i bolje.“

Medeja Lončar, predsjednica Uprave Siemensa za Hrvatsku i Sloveniju, smatra kako je ključno napraviti strategiju razvoja gospodarstva: „Nije pitanje što napraviti, već kako i na koji način maksimizirati komparativne prednosti. Hrvatska se treba uspoređivati samo s najboljima u Europi u ostvarivanju svojih ciljeva. Mislim da je najvažniji iskorak ka dodanoj vrijednosti ulaganje u nove tehnologije i ljudski kapital. Siemens ima centar kompetencija u kojoj inženjeri rade na najboljim tehnologijama iz svog područja i rade svugdje u svijetu. Kada je riječ o ICT industriji, moramo razmišljati o digitalizaciji i stvarati platforme za međusektorsku suradnju. Druge zemlje rade na platformama koje povezuju industrije, sveučilišta i potiču inovacije. Hrvatska primjerice može biti prva u svijetu u inovacijama vezanim uz turizam, od čega bi profitirala brojna mala i srednja poduzeća.“

Što na dugi rok zahtjeva drvnoprerađivačka industrija, otkrio je Zdravko Jelčić. predsjednik Nadzornog odbora Spin Valisa: Strukturne reforme odmah i sad, ne možemo više nositi ovoliki teret. Dok se u prerađivačkoj industriji dogodio pad zaposlenih od 8 posto, u periodu od 2008.- 2019. u javnom sektoru je broj zaposlenih porastao 9 posto. Drvnorerađivački sektor ima ogromni potencijal rasta. Činimo 9 posto izvoza Hrvatske, no ostalo je pet ozbiljnijih tvrtki koje rade namještaj.  Prvi zadatak nove Vlade mora biti izrada kratke i jasne industrijske strategije koja će definirati ključne industrije i tvrtke koji su nositelji razvoja. Europa gradi svoju konkurentsku prednost na četiri stupa: digitalizaciji, 4. industrijskoj generaciji, istraživanju i razvoju i zelenoj energiji i većinom će se financirati ta područja.  Isto tako, u Europi je protekcionizam „umotan“ u razne forme. U Poljskoj čak 99 posto domaćih tvrtki konzumira javnu nabavu, a kod nas je taj postotak obrnut - moramo se okrenuti sebi. Pametne države subvencioniraju i potiču razvoj domaćih proizvoda za globalno tržište.“  

Predstavnici gospodarstva složili su se kako je zadatak nove Vlade ravnoteža realne ekonomije i javne potrošnje, koja je puno veća nego što ona može financirati, a upozorili su i kako je potrebno redefinirati Zakon o radu.

„Mi smo samo tri puta do sada imali suficit proračuna i uspostava ove ravnoteže nas prisiljava da razmišljamo o broju lokalnih jedinica te restrukturiranju državnih i javnih poduzeća. Nisu uhljebi oni koji imaju posla 8 sati dnevno, već oni koje je politika, i lijeva i desna, godinama zbrinjavala u državna poduzeća. Pandemija je donijela digitalizaciju koja nas prisiljava da razmišljamo i o sve većem korištenju umjetne inteligencije. Na suzbijanje pandemije Vlada je dobro reagirala, no moramo i dalje ići u dobrome pravcu i prihvatiti se posla: iskoristiti naše komparativne prednosti, kao što su turizam, poljoprivreda, drvna industrija, ICT industrija, glazbena industrija, sport. To sve skupa moramo upakirati u jednu strategiju kako bi postali država u kojoj se može pristojno živjeti“ Kada govorimo o radnom zakonodavstvu, moramo uvažavati moderno vrijeme i imati na umu da će 60% djece sutra raditi u tvrtkama koje danas još ne postoje Trebamo napisati moderan zakon“, smatra Branko Roglić, vlasnik i predsjednik Nadzornog odbora Orbico Grupe.

Zdravko Marić (HDZ), smatra kako su upravo gospodarstvenici najzaslužniji za gospodarski rast, dok je uloga države da stvori uvjete za to. „Država treba stvarati pretpostavke za što bolje uvjete gospodarstvu, u smislu rasterećenja poslovanja i poboljšanja klime. Korona je pokazala kako ni gospodarstvo ne može bez jedne stabilne i jake države koja u partnerstvu s gospodarstvom treba odlučivati o strateškim granama. Ja sam za što manji upliv države u gospodarstvo, ali ona mora dati svoj pečat. Turizam je jaka gospodarska grana i moramo to iskoristiti, ali i prehrambena i poljoprivreda industrija također su važni sektori. Korona je pokazala da se država i gospodarstvo mogu brzo prilagoditi na novonastale okolnosti, sada moramo iskoristiti prilike koje su pred nama. Potrebno je ostvarivati konkretne projekte -  na nacionalnoj razini postoji ih nekoliko, a koji će sigurno utjecati na gospodarski oporavak. Moramo raditi i na brendiranju Hrvatske da budemo prepoznati po svojim prednostima i kapitaliziramo ono po čemu smo najbolji.“

S druge strane, Josip Tica iz Restart koalicije, upozorio je kako je razvoj Hrvatske u zadnjih 30 godine bio previše jednodimenzionalan: „Kada smo definirali naš ekonomski program uvidjeli smo da promjene možemo učiniti prvenstveno digitalizacijom. U tom kontekstu to je bila kičma našeg programa. Želimo da visokoobrazovni ljudi ostanu u Hrvatskoj, podignuti stopu rasta za 5 postotnih bodova, riješiti problem korupcije i smanjiti uhljebljivanje. Kada gledate Hrvatsku, prije krize nam je nedostajalo radnika, što znači da u sljedećoj proizvodnoj etapi moramo učiniti da svaki radnik proizvodi više. Moramo unaprijediti pravosuđe i zdravstvo jer oni izgledaju loše u odnosu na zemlje s kojima se uspoređujemo. Želimo napraviti rasterećenje gospodarstva, to nije lako, ali moramo biti iskreni prema indikatorima koji na to ukazuju.“

vrh stranice