Dobri interpersonalni odnosi su jedan od najjačih resursa za suočavanje s izazovima - poruka je s edukacije „Stres i psihodinamika poslovnih odnosa“

31.01.2023.

U Hrvatskoj udruzi poslodavca održana edukacija s temom „Stres i psihodinamika poslovnih odnosa“ koja za koju se prijavilo više od 100 sudionika. Edukaciju su održali Prof. dr. sc. Darko Marčinko, dr. med., specijalist psihijatrije, Doc. dr. sc. Maja Bajs Janović, dr. med., specijalist psihijatrije, Maja Šeparović Lisak, dr. med, specijalist psihijatar,Prim. dr. sc. Vedran Bilić, dr. med., specijalist psihijatar.

Sva su četiri predavača u fokusu svojih predavanja imala mentalno zdravlje, s posebnim naglaskom na ravnotežu poslovnog i privatnog života, izazovima s kojima se pojedinac, ali i kompanija susreću. Edukacija je dala uvid u slijedeće područja; kako prepoznati znakove pozitivnog i negativnog stresa, uloga nesvjesnog u osobnom, obiteljskom i grupnom funkcioniranju, razlike zrelih od nezrelih psiholoških mehanizama obrane, koji su socijalno uvjetovani problemi današnjeg čovjeka, kako raditi na osnaživanju potencijala svoje ličnosti, kako preživjeti izazove koje nosi perfekcionizam i narcistična kultura, neuroznanstveni temelji povezanosti osjećaja i ponašanja s funkcioniranjem u poslovnom i privatnom okruženju, važnost prepoznavanja raznih modela funkcioniranja u radnom okruženju, osnove tehnika relaksacije, s posebnim naglaskom na autogenom treningu, usvajanje novih spoznaja i praktičnih iskustava iz područja psihodinamike poslovnih odnosa (psihodinamski model coachinga).

U uvodnom dijelu je moderatorica Sanja Varlaj dala naglasak na interdisciplinarni pristup koji se očituje u današnjoj edukaciji jer povezuje društvene/ekonomske/humanističke znanosti s biznisom/ poduzetnicima/zaposlenicima i medicinom.

Prof. dr. sc. Darko Marčinko, dr. med., specijalist psihijatrije posebno je govorio o psihodinamici poslovnih odnosa, kognitivnom naspram emocionalnom, poslovnoj komunikaciji i nesvjesnom, konceptu zrelosti, zahtjevu postizanja sreće i rezultatima longitudinalnog istraživanja s Harvarda „Što je bitno za zdravlje, sreću i dugovječnost'“, a koji su pokazali da su dobri interpersonalni odnosi jedan od najjačih resursa za suočavanje s izazovima. Zatim  je nastavio izlagati o stresu, fazama i uzrocima stresa te primjerima iz psihodinamskog, poslovnog coachinga kao i izazovima rada na sebi kroz psihoterapiju. 

Doc. dr. sc. Maja Bajs Janović, dr. med., specijalist psihijatrije je održala predavanje s temom: Neuroznanosti u ravnoteži privatnog i poslovnog života. Posebni naglasak dala je na činjenicu kako osvještavanje o funkcioniranju mozga utječe na bolji uvid o mislima, emocijama, ponašanju, a u konačnici na sposobnost upravljanja njima. Za ravnotežu poslovnog i privatnog života, naglasila je, važan je odnos prioriteta, a njihova neravnoteža izaziva stres. Nastavila je u ulogom kontrola i regulacija misli, emocija i ponašanja, negativnim i pozitivnim mislima/emocijama, te funkcije samoprepoznavanja stanja u kojem se pojedinac/grupa/kompanija nalazi. Naglasila je važnost različitih aspekata ravnoteže poslovnog i privatnog života, od upravljanja vremenom, prioritetima, promjenom, učenja komunikacijskih vještina koje, osim ostaloga, mogu spriječiti emocionalno preplavljivanje i agresivno ponašanje.

Maja Šeparović Lisak, dr. med, specijalist psihijatar, govorila je o perfekcionizmu i komunikaciji s aspekta transakcijske analize. Vrijeme u kojem živimo često stavlja naglasak na formu nasuprot sadržaju, orijentaciju na uspjeh i nepogrešivost, postavlja visoku kompetitivnost i naglašava individualizam i elitizam. Transakcijska analiza ima svoju primjenu u poslovanju na način da može pomoći u uspješnijoj (primjerenijoj) komunikaciji s različitim sugovornicima, boljem razumijevanju ponašanja/dinamike međuljudskih odnosa, izgradnji kvalitetnijih odnosa, učinkovitijem pregovaranju i učinkovitijem upravljanju sukobima. Nastavila je s temom perfekcionizma u poslovnom okruženju, njegovim prednostima i manama te onom što je potrebno za optimalno funkcioniranje.

Prim. dr. sc. Vedran Bilić, dr. med., specijalist psihijatar održao je predavanje s temom autogenog treninga kao metodom relaksacije kojom  svjesno i povoljno utječemo na psihu i tijelo sa ciljem smirivanja tjelesnih i psihičkih reakcija na stres. Trening izaziba tjelesno i psihičko stanje karakteristično za odmor i oporavak: usporavajnje disanja i rad srca, poboljšava probavu, poboljšava prokrvljenost mišića, smanjuje njihovu napetost i bolove, snižava šećer u krvi i aktivnost hormona stresa. To je važna vještina samostalnog izazivanja pozitivnih promjena koja omogućava neovisnost i oslanjanje na vlastite sposobnosti. Ukoliko postignemo opuštenost tijela tada umirujemo i psihu i nestaju zabrinutost i strah. Autogeni trening primjenjujemo i kod zdravih za bolju kvalitetu života i samospoznaju i aktualizaciju svojih potencijala. Kod onih sa problemima posebno je dobra kod preopterećenost obavezama, napetosti, problema u komunikaciji i razumijevanju, slabijoj koncentraciji i pamćenju,  nesigurnosti u donošenju odluka, nemogućnost odmora, buđenju, ili otežanom spavanju.

Edukacija je od strane sudionika ocijenjena iznimno korisnom i važnom te je naglašena potreba nastavka organiziranja edukacija iz ovih područja, koja povezuju biznis, mentalno zdravlje i medicinu.

vrh stranice