Primjena prava EU-a: Poštovanje prava, temeljnih sloboda i vladavine prava

24.08.2022.

Europska komisija je donijela svoje Godišnje izvješće o praćenju primjene prava EU-a. U izvješću se navode provedbene mjere koje je Komisija poduzela 2021. kako bi zajamčila zaštitu prava i sloboda građana i poduzeća diljem EU-a. Komisija je danas objavila i svoj redoviti paket odluka o povredama.

Odluke o povredama trebalo bi promatrati u širem kontekstu rada Komisije na očuvanju pravâ, temeljnih sloboda i vladavine prava u Uniji. Komisija je početkom ovog tjedna predstavila treće godišnje izvješće o vladavini prava, u kojem se razmatraju glavni trendovi i kretanja u cijelom EU-u. Izvješće služi kao preventivni mehanizam kojim se skreće pozornost na izazove u području vladavine prava, a ove se godine prvi put državama članicama daju i posebne preporuke. Za pitanja vladavine prava koja se pretvaraju u kršenje prava EU-a Komisija može pokrenuti postupke zbog povrede. Iako su po svojoj prirodi različiti, i izvješće o vladavini prava i postupci zbog povrede važni su instrumenti EU-a za vladavinu prava.

 

Paket o povredama propisa

Paket je posebno usmjeren na poštovanje Unijinih temeljnih prava, vrijednosti i vladavine prava u EU-u. Komisija poduzima sljedeći korak u postupku zbog povrede protiv Poljske u pogledu nadređenosti prava EU-a, koju je ugrozio poljski Ustavni sud. Komisija Sudu upućuje i predmet protiv Mađarske zbog i. diskriminacije pripadnika skupine LGBTIQ i ii. ograničavanja slobode medija i prava radija Klubrádió na uporabu radiofrekvencijskog spektra. Isto tako, Komisija pokreće sudski postupak protiv 15 država članica radi zaštite „zviždača”, osoba koje prijavljuju povrede prava EU-a. Kako bi osigurala da osobni podaci građana EU-a budu zaštićeni u skladu s najvišim standardima u cijeloj Uniji, Komisija upućuje obrazloženo mišljenje Sloveniji jer nije ispunila svoje obveze iz Opće uredbe o zaštiti podataka (GDPR).

Naposljetku, kako bi zaštitila temeljna načela slobodnog kretanja, koja su okosnica jedinstvenog tržišta EU-a, Komisija pokreće postupak zbog povrede protiv Mađarske zbog uvođenja diskriminirajućih cijena goriva za vozila sa stranim registarskim pločicama. Cijeli ciklus paketa o povredama dostupan je na internetu.

 

Primjena prava EU-a u 2021.

Komisija je 2021. pokrenula ukupno 847 novih predmeta zbog povrede, u usporedbi s prosjekom od 809 tijekom prethodnih pet godina. Dvije trećine (571) novih postupaka pokrenuto je zbog kašnjenja u prenošenju direktiva EU-a, dok je jedna trećina (276) pokrenuta zbog nepravilne primjene prava EU-a ili neusklađenosti nacionalnih propisa s pravom EU-a, uključujući Ugovore. Provedbene mjere Komisije pomogle su državama članicama da povrate usklađenost – tijekom godine zaključeno je 704 predmeta zbog povrede.

U 31 slučaju Komisija je odlučila uputiti predmet Sudu Europske unije. Trećina tih slučajeva odnosila se na kvalitetu zraka ili pitke vode ili pročišćavanje otpadnih voda.

Poštovanje pravâ, vrijednostî i vladavina prava

Komisija je nastavila provoditi propise EU-a u svim područjima politike, dajući pritom prednost područjima koja ponajviše utječu na svakodnevni život građana i poduzećâ. Gotovo polovina postupaka koje je Komisija pokrenula zbog nepravilne primjene prava EU-a ili neusklađenosti nacionalnih propisa s pravom EU-a odnosila se na okoliš, zapošljavanje, transport i mobilnost ili jedinstveno tržište.

Kako bi građani i poduzeća u potpunosti iskoristili prednosti jedinstvenog tržišta, ključna je pravilna primjena njegovih propisa. Komisija je otvorila ili pokrenula postupke protiv 13 država članica radi zaštite europskih poduzeća, posebno MSP-ova, od kašnjenja u plaćanju u poslovnim transakcijama ili radi osiguravanja pravilne provedbe propisa EU-a o javnoj nabavi i ugovorima o koncesiji. Komisija je poduzela i korake u 22 predmeta kako bi provela propise EU-a o priznavanju stručnih kvalifikacija ili osigurala da svi novi nacionalni zahtjevi za regulirane profesije budu potrebni i uravnoteženi te je pokrenula 24 postupka za jačanje praktične primjene propisa o upućivanju radnika.

Komisija je odlučno djelovala kako bi zaštitila zajedničke vrijednosti EU-a i vladavinu prava. Na primjer, pokrenula je postupke protiv 11 država članica zbog nepoštovanja propisa EU-a o borbi protiv rasizma i ksenofobije te pokrenula postupke protiv Mađarske i Poljske radi zaštite prava na nediskriminaciju pripadnika skupine LGBTIQ. Komisija je nastavila postupke protiv Poljske radi zaštite neovisnosti pravosuđa. Sveukupno je broj novih postupaka u području pravosuđa, temeljnih prava i zaštite potrošača bio rekordno visok u usporedbi s prethodnim godinama.

Komisija je prije svega djelovala kako bi zaštitila potrošače i zajamčila slobodu kretanja, što je stavljeno na kušnju zbog pandemije bolesti COVID-19. Na primjer, Komisija je poduzela daljnje korake protiv država članica u postupcima zbog povrede prava EU-a u slučajevima nepoštovanja prava putnika na povrat troškova za otkazana putovanja te je pratila primjenu EU digitalne COVID potvrde u državama članicama.

 

Sprečavanje pojave povrede prava

Kako bi građani i poduzeća mogli iskoristiti sve prednosti prava EU-a, ključno je da ga države članice brzo prenesu u svoj pravni poredak. Komisija je pojačala napore kako bi spriječila da se povrede prava uopće događaju te je pružila ranu potporu državama članicama kako bi se osigurala pravilna primjena prava EU-a, uključujući pravodobno prenošenje direktiva.

Komisija je 2021. objavila smjernice o tumačenju i provedbi prava EU-a u svim glavnim područjima politike. Osim toga, više od 40 odbora ili stručnih skupina sastalo se radi promicanja dobre primjene prava EU-a.

Broj novih postupaka zbog povrede koji se pokreću zbog kašnjenja u prenošenju direktiva smanjio se s 599 u 2020. na 571 u 2021., unatoč činjenici da je broj direktiva s rokom za prenošenje u 2021. bio veći nego u 2020.

Pravilna primjena i provedba prava EU-a i dalje je zajednička odgovornost država članica i institucija EU-a. Kako bi se postigla brza usklađenost ili prikupile informacije za provedbu procjene, Komisija je nastavila primjenjivati postupak „EU Pilot”, neformalni dijalog s državama članicama. Komisija je 2021. otvorila 246 novih spisa u sustavu „EU Pilot”, što je povećanje u odnosu na 2020. (212 spisa). Od predmeta koji su se prošle godine rješavali u okviru postupka „EU Pilot” u 81 % slučajeva pronađeno je rješenje s predmetnom državom članicom, čime je izbjegnuta potreba za pokretanjem postupka zbog povrede.

 

Kontekst

Komisija od 1984. na zahtjev Europskog parlamenta objavljuje godišnje izvješće o praćenju primjene prava EU-a tijekom prethodne godine. Europski parlament zatim donosi rezoluciju o izvješću Komisije.

U raspodjeli odgovornosti između europskih institucija, Komisija ima opću odgovornost za pokretanje zakonodavnog postupka.

Vijeće i Europski parlament odlučuju o prijedlozima Komisije. Države članice odgovorne su za pravodobnu i ispravnu primjenu, provedbu i izvršavanje prava Unije u nacionalnom pravnom poretku.

Komisija zatvara taj krug: kad njezini prijedlozi nakon donošenja postanu pravo EU-a, ona prati primjenjuju li države članice to pravo na pravilan način i poduzima mjere ako to ne čine.

 

vrh stranice