Osmi program djelovanja za okoliš: EU namjerava mjeriti napredak u ostvarivanju okolišnih i klimatskih ciljeva zelenog plana

24.08.2022.

Komisija je predstavila popis glavnih pokazatelja za praćenje napretka u ostvarivanju ciljeva EU-a u području okoliša i klime do 2030. te dugoročnu viziju „živjeti dobro unutar granica planeta” za 2050. Novim okvirom za praćenje u okviru Osmog programa djelovanja za okoliš, koji je nastao nakon intenzivnih savjetovanja s dionicima i državama članicama, nastoji se potaknuti transparentnost i informirati Europljane o učinku klimatske i okolišne politike EU-a.

Politikama EU-a potrebno je postići da Europljani ponovno žive i rade u skladu s ograničenjima planeta. Stoga pokazatelji obuhvaćaju napredak prema ekološkoj dobrobiti, uključujući gospodarske i socijalne aspekte. Stoga bi mogli biti temelj za mjerenje zdravlja naših gospodarstava i društava na temelju dobrobiti, a ne samo na temelju najpoznatijeg gospodarskog pokazatelja, BDP-a.

Izvršni potpredsjednik Frans Timmermans, zadužen za europski zeleni plan, izjavio je: Imamo vrlo ambiciozne ciljeve u području okoliša i klime koji će nam pomoći da ostvarimo pravednu zelenu tranziciju potrebnu Europi i svijetu. No, ne može se upravljati onime što se ne može mjeriti. Kako bismo ostali na dobrom putu, moramo pomno pratiti ostvarujemo li ciljeve. Ti nam pokazatelji u tome pomažu. 

Povjerenik za okoliš, oceane i ribarstvo Virginijus Sinkevičius rekao je: Politike su dobre samo ako se učinkovito provode. Ti će nam glavni pokazatelji pomoći u provedbi politika dogovorenih u okviru europskog zelenog plana jer ćemo s pomoću njih utvrditi trendove i olakšati utemeljenu raspravu među tvorcima politika o tome gdje je potrebno učiniti više.

 

Glavni su pokazatelji oblikovani u skladu sa strukturom Osmog programa djelovanja za okoliš, koji se temelji na europskom zelenom planu, i uključuju 2 – 3 pokazatelja koji su najrelevantniji za politiku i statistički pouzdani za svaki prioritetni cilj programa do 2030., a obuhvaćaju ublažavanje klimatskih promjena, prilagodbu klimatskim promjenama, kružno gospodarstvo, nultu stopu onečišćenja i bioraznolikost.

Osim toga, popis uključuje pet pokazatelja za mjerenje napretka u rješavanju glavnih pritisaka na okoliš i klimu. U skladu s ciljevima europskog zelenog plana, to obuhvaća prelazak na održive sustave za energiju, industriju, mobilnost i hranu, koji je nužan u narednim godinama.

Glavni skup usto uključuje pokazatelje za praćenje napretka prema glavnim preduvjetima, koji obuhvaćaju održivo financiranje, primjenu načela „onečišćivač plaća” i postupno ukidanje subvencija štetnih za okoliš.

Posljednje poglavlje okvira za praćenje uključuje sistemske pokazatelje čiji je cilj obuhvatiti napredak prema trima dimenzijama ekološke dobrobiti kako bi se obuhvatili i gospodarski i socijalni aspekti koji nadilaze zaštitu prirode.

 

Sljedeći koraci

Komisija će svake godine uz pomoć odabranih glavnih pokazatelja izvješćivati o postignutom napretku na temelju pregleda stanja koji će Europska agencija za okoliš provoditi od 2023. nadalje. To će izvješćivanje olakšati godišnju razmjenu informacija između Komisije, država članica i Europskog parlamenta, koja će se odvijati u skladu s Osmim programom djelovanja za okoliš.

Osim toga, Komisija će tijekom trajanja programa provesti dvije detaljne procjene – preispitivanje u sredini programskog razdoblja 2024. i završnu evaluaciju 2029.

Komisija će nastaviti promicati usklađenost između glavnih pokazatelja Osmog programa djelovanja za okoliš i drugih međusektorskih alata za praćenje, kao što su europski semestar i praćenje UN-ovih ciljeva održivog razvoja koje provodi EU.

 

Kontekst

Osmi program djelovanja za okoliš stupio je na snagu 2. svibnja 2022. i odnosi se na obvezu Komisije da predstavi okvir za praćenje na temelju ograničenog broja glavnih pokazatelja. Oni bi trebali uključivati, ako su dostupni, pokazatelje na razini sustava koji se odnose na povezanost okoliša i socijalne dimenzije, odnosno okoliša i gospodarstva.

Cilj je Osmog programa djelovanja za okoliš ubrzati zelenu tranziciju na pravedan i uključiv način, a do 2050. i dugoročni cilj – „živjeti dobro unutar granica našeg planeta” – koji je već utvrđen u Sedmom programu (2014. – 2020.). Više od 40 godina u EU-u se tim programima djelovanja s političkim okvirima postižu rezultati te osigurava predvidivo i koordinirano djelovanje politika EU-a u području okoliša i klimatskih promjena.

 

Dodatne informacije

Komunikacija o okviru za praćenje Osmog programa djelovanja za okoliš

 

vrh stranice