HUP u organizaciji Drugog susreta znanosti i gospodarstva

07.12.2015.

U ponedjeljak, 04.12.2015. godine na Ekonomskom fakultetu u Osijeku održao se Drugi susret znanosti i gospodarstva u zajedničkoj organizaciji Ekonomskog fakulteta u Osijeku i Hrvatske udruge poslodavaca, Regionalni ured Osijek.
Ovaj susret potaknut je nastojanjima za još čvršćem povezivanju akademske i poslovne zajednice kako bi, diskutiranjem o aktualnoj gospodarskoj problematici, razmjenom iskustava i znanja mogli graditi temelje koji će, u konačnici, doprinositi sveopćem razvoju Regije. Ove godine tema panela „Izazovi tržišta rada Slavonije i Baranje i perspektive „novih“ generacija studenata“ izdvojila je ključne probleme tržišta rada i upozorila na problematiku prisutnog jaza između očekivanja mladih generacija studenata i potreba poslodavaca.
Sudionici panela, Sanja Foder, HF Belišće d.o.o., Belišće, Beba Madunović, Hrvatski zavod za zapošljavanje, Osijek, Vedrana Hitner, Carta d.o.o., Osijek, Dunja Vorkapić, Inchoo, Osijek, Ivan Sarić, HUP, Osijek, Mila Lečić, praktikantica 2. generacije, Ante Čorić, praktikant 2. generacije i moderatorica panela, Nataša Drvenkar, EFOS složili su se kako odgovornost za jaz između ponude i potražnje na tržištu rada trebaju snositi svi uključeni akter, ali i kako sustavno treba razvijati što čvršće povezivanje znanosti i gospodarstva. Osim toga, naglasak je stavljen i na razvijanje svijesti kod studenata kako se buduća karijera počinje razvijati već na fakultetima. Tako je i najavljena nova generacija studentskih praksi, budući su iskustva prethodne dvije generacije izuzetno dobra (uslijedila su i zaposlenja studenata po završetku studentskih praksi).
Susretu su nazočili brojni poslodavci koji su sudionici zajedničkog projekta – dobrovoljnih studentskih stručnih praksi, studenti koji su pohađali studentsku stručnu praksu, kao i organizatori cijelog događanja.

Susret je otvorio dekan Ekonomskog fakulteta u Osijeku, profesor Vladimir Cini, a potom koordinatori suradnje, Ivan Sarić (HUP) i docentica Nataša Drvenkar (Ekonomski fakultet) istaknuvši važnost ovakvih događaja i projekata za obje institucije, a posebno za studente kojima se, kroz studentske stručne prakse dodatno podiže razina kompetencija potrebnih današnjem poslovnom okruženju. Isto tako, napomenuli su kako ove dvije institucije surađuju već dugi niz godina i kroz ostale zajedničke projekte. U uvodnoj prezentaciji, Sanja Foder je istaknula svojevrsne „mane“ kandidata prilikom kandidiranja za pojedino radno mjesto i uputila korisne savjete studentima kako se pripremiti na buduće poslovne izazove. Osim toga, predstavila je program stručnih praksi koji su razvili te je, kao takav, polučio izuzetno pozitivne komentare od strane studenata. Upravo zbog takvog pristupa HF Belišće d.o.o., direktoru Zoranu Uranjeku i Sanji Foder dekan je dodijelio i posebno priznanje zbog izuzetno uspješne suradnje. Beba Madunović s Hrvatskog zavoda za zapošljavanje naglasila je potrebu za kontinuiranim stjecanjem znanja i ulaganjem u dodatno obrazovanje, te je istaknula kako se ovakvi oblici suradnje koju razvijaju Ekonomski fakultet u Osijeku i Hrvatska udruga poslodavaca moraju i dalje poticati i kako je to jedini način poboljšanja situacije na tržištu rada Slavonije i Baranje. Do nedavne studentice Ekonomskog fakulteta u Osijeku, Vedrana Hitner (Carta d.o.o.) i Dunja Vorkapić (Inchoo d.o.o.) podijelile su svoje iskustvo prvih razgovora za posao i izazova s kojima su se suočile prilikom zapošljavanja. Osim toga, Mila Lečić i Ante Čorić, studenti Ekonomskog fakulteta u Osijeku i praktikanti, podijelili su svoja iskustva odlaska na studentsku praksu, ali i istaknuli kako studenti moraju razviti svijest ulaganja u „brušenje svojih znanja i vještina“ još na fakultetu. Osim toga, upozorili su i na problem „iskakanja iz mase“, što ponekad otežava ambicioznim studentima koji „žele više.
Ekonomski fakultet u Osijeku kontinuirano ulaže znatne napore kako bi studentima omogućio kvalitetne izvan-nastavne, ali i nastavne aktivnosti kojima ih približava gospodarstvu. Tako su istaknute brojne studentske udruge, poslovni susreti i forumi, gostujuća predavanja, Pravno-ekonomska klinika, volontiranje, studentski servis i studentske stručne prakse kojima studenti mogu doći u doticaj s gospodarstvom i proširiti svoja znanja. Stoga, prilika je mnogo oko nas, a na nama je da ih prepoznamo i potičemo. U nadi kako će ovakvi susreti potaknuti niz uspješnih zajedničkih projekata i biti značajna "karika pozitivnih promjena" u našoj Regiji, koordinatori aktivnosti Ivan Sarić i Nataša Drvenkar zaključili su ovogodišnji, drugi po redu, Susret znanosti i gospodarstva.
vrh stranice