„Direktive o doručku“: postignut politički dogovor Europskog parlamenta i Vijeća o jasnijem označivanju i poboljšanom sastavu meda, voćnih sokova, džemova i mlijeka

05.02.2024.

Europski parlament i Vijeće su donijeli politički dogovor o preispitivanju i jačanju postojećih tržišnih standarda koji se primjenjuju na med, voćne sokove, džemove i mlijeko.

Takozvanim direktivama o doručku utvrđuju se zajednička pravila o sastavu, prodajnim nazivima, označivanju i prezentiranju tih proizvoda kako bi se osiguralo njihovo slobodno kretanje na unutarnjem tržištu i potrošačima pomoglo u donošenju informiranih odluka.

Kako bi se stavili na tržište EU-a i prodali potrošačima, većina poljoprivredno-prehrambenih proizvoda mora biti u skladu s tržišnim standardima ili standardima EU-a utvrđenima na međunarodnoj razini. Tržišni standardi odnose se na vanjske kvalitete proizvoda i nevidljive značajke koje proizlaze iz određenih proizvodnih postupaka, kao što je sadržaj voća u džemovima. Jednako se primjenjuju na proizvode iz EU-a i na uvezene proizvode.

Komisija je u travnju 2023. nakon opsežnog postupka savjetovanja predstavila prijedloge kako bi se osiguralo da tržišni standardi i dalje doprinose promicanju i prihvaćanju održivih proizvoda, uz istodobno zadovoljavanje novih potreba potrošača i subjekata, u skladu sa strategijom „od polja do stola” i UN-ovim ciljevima održivog razvoja

 

Revidiranim direktivama o kojima su suzakonodavci postigli dogovor uvest će se sljedeće promjene:

  • Obvezno označivanje podrijetla meda: zemlje podrijetla u mješavinama meda morat će se navesti na etiketi silaznim redoslijedom s postotkom svakog podrijetla. Države članice imat će fleksibilnost da zahtijevaju postotke za četiri najveća udjela samo ako oni čine više od 50 % mješavine. Suzakonodavci su Komisiju ovlastili za uvođenje usklađenih metoda analize za otkrivanje patvorenja meda sa šećerom, ujednačenu metodologiju za praćenje podrijetla meda i kriterije za utvrđivanje da se med ne pregrijava kada se prodaje krajnjem potrošaču. Uspostavit će se platforma za savjetovanje Komisije o tim pitanjima. Time će se ograničiti prijevare i povećati transparentnost prehrambenog lanca.
  • Inovacije i tržišne mogućnosti za voćne sokove u skladu s novim zahtjevima potrošača: Postat će dostupne tri nove kategorije: „voćni sok sa smanjenim sadržajem šećera”, „voćni sok sa smanjenim sadržajem šećera od koncentrata” i „koncentrirani voćni sok sa smanjenim sadržajem šećera”. Na taj način potrošači mogu odabrati sok s najmanje 30 % manje šećera. Voćni sokovi moći će na etiketi navesti da „voćni sokovi sadržavaju samo prirodne šećere” kako bi se pojasnilo da, za razliku od voćnih nektara, voćni sokovi po definiciji ne mogu sadržavati dodane šećere, što je obilježje koje većina potrošača nije svjesna.
  • Veći obvezni sadržaj voća u džemovima: povećanjem minimalnog sadržaja voća u džemovima (s 350 na 450 grama po kilogramu) i u ekstradžanima (s 450 na 500 grama po kilogramu) poboljšat će se minimalna kvaliteta i smanjiti sadržaj šećera u tim proizvodima za potrošače u EU-u. Državama članicama bit će dopušteno odobriti izraz „marmalade” kao sinonim „jam” kako bi se uzeo u obzir naziv koji se obično upotrebljava lokalno za te proizvode. Pojam „marmelade” dosad je bio odobren samo za džemove agruma.
  • Pojednostavnjeno označivanje mlijeka: uklonit će se razlika između „evaporiranog” i „kondenziranog” mlijeka, u skladu sa standardom Codex Alimentarius. Odobrava se i dehidrirano mlijeko bez laktoze.

 

Nadalje, suzakonodavci su Komisiji dali i mandat da u sljedeće tri godine procijeni načine informiranja potrošača o podrijetlu voća koje se upotrebljava u proizvodnji sokova i džemova.

 

Politički dogovor koji su postigli Europski parlament, Vijeće i Komisija sada moraju službeno odobriti suzakonodavci.

Od stupanja na snagu 20 dana nakon objave konačnog teksta države članice imat će 18 mjeseci za prenošenje novih odredaba u nacionalno zakonodavstvo  i još šest mjeseci prije njihove primjene u cijeloj Uniji.

Prijedlog direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni tzv. „direktiva o doručku” u pogledu meda, voćnih sokova, voćnih džemova i evaporiranog mlijeka

 

vrh stranice