HUP predstavio rezultate istraživanja o poslovnim očekivanjima u 2013. godini: Ova godina bila je lošija od prethodne, a sljedeća neće biti bolja

29.11.2012.

Samo 6% poslodavaca očekuje poboljšanje u sljedećoj godini. Najpesimističniji su mali poduzetnici i građevinski sektor, a najoptimističniji poslodavci u turizmu.

Glavne prepreke poslovanju po ocjeni poslodavaca su i dalje previsoka davanja, nelikvidnost i neplaćanje, kruto radno zakonodavstvo i nekonkurentni uvjeti financiranja.
Opće stanje gospodarstva u 2012. godini domaći su poslodavci ocijenili mršavom „dvojkom“, a gotovo ih je dvije trećine stanje u gospodarstvu ove godine ocjenilo lošijim od onog godinu ranije. Što se tiče očekivanja za 2013. godinu, većina poslodavaca ocijenila je da će stanje ostati približno isto, dok njih više od trećine očekuje lošije stanje, pokazali su to rezultati istraživanja "Poslovna očekivanja HUP-a u 2013. godini" koje je za HUP napravila agencija Promocija plus i čije rezultate su predstavnici Hrvatske udruge poslodavaca danas predstavili na svom tradicionalnom godišnjem druženju.

Istraživanje je provedeno među članstvom HUP-a, a obuhvaćen je uzorak od 321 člana iz svih tijela HUP-a. Ovogodišnjim istraživanjem započinje dugoročno utvrđivanje gospodarskih trendova, u sklopu projekta “HUP-ov Barometar optimizma” koji će za cilj imati utvrđivanje doživljaja stanja u gospodarstvu i poduzećima u tekućoj godini, u odnosu na prethodnu i poslovnih očekivanja za narednu godinu.

„Zabrinjavajući zaključak istraživanja je da domaći poslodavci ni sljedeće godine ne vide pomak na bolje. A s iscrpljenim rezervama kroz četiri godine upornog pada aktivnosti i u situaciji kada svaka druga tvrtka u RH posluje s gubitkom, stajanje u mjestu neminovno vodi novom klizanju unazad. Dodatno, rebalans proračuna pokazao je da se ukupno porezno opterećenje u Hrvatskoj unatoč suprotnim najavama iz Vlade početkom godine i brojnim apelima poslodavaca, ove godine dodatno povećalo. Ozbiljno zabrinjava i činjenica da Vlada u proračunu za 2013. godinu planira dodatan rast poreznih prihoda. Zagrabiti još i više u realni sektor u stanju u kojem se on nalazi znači novi val bankrota i ponovno minus u kretanju BDP-a. A nužne reforme pritom i dalje izostaju. To je neodrživo. U dobre namjere ove Vlade ne sumnjamo, no do sada jednostavno nije napravljeno dovoljno. Partikularni dobri potezi koji su učinjeni nemaju snage napraviti zaokret koji nama treba. U promjene treba ući mnogo sustavnije, ambicioznije, sveobuhvatno, odlučno reformski, s idejom reinvencije čitavog sustava, ali istovremeno i partnerski, koristeći sve resurse koji u društvu postoje. Smatramo da Vladi u tome treba pomoći i tu se u HUP-u stavljamo na raspolaganje kao konstruktivan i odgovoran partner. Unatoč brojnim kritikama koje je Vlada doživjela zbog optimistične procjene rasta BDP-a od 1,8 posto na kojima se temelji proračun za 2013. u HUP-u vjerujemo da je ta stopa rasta ostvariva sljedeće godine, ali samo ukoliko okruženje što se ulaganja tiče momentalno bude unaprijeđeno. A to ovisi samo o nama“, izjavio je Ivica Mudrinić, predsjednik HUP-a.

Kako je pokazalo istraživanje, najlošiju ocjenu općeg stanja gospodarstva ove godine dali su predstavnici malih poduzeća (1,96), dok je sektorski gledajući, očekivano najlošija ocjena zabilježena među građevincima (1,86). No, ni predstavnici srednjih poduzeća s prosječnom ocjenom od 2,06 i velikih poduzeća s ocjenom 2,16 nisu pokazali mnogo bolji sentiment. Zabrinjavajuće je da je upravo među predstavnicima velikih tvrtki u proteklih godinu dana znatno splasnuo optimizam pa njih čak 78 posto smatra da je ove godine stanje u gospodarstvu lošije nego prošle godine.

Najblaži u ocjeni gospodarskog stanja su bili poduzetnici iz turističkog sektora ocjenjujući ga s prosječnih 2,38 (što je ujedno i najviša ocjena zabilježena u istraživanju).

Na pitanje koje su glavne prepreke poslovanju u Hrvatskoj anketirani su istaknuli previsoka davanja (porezi, doprinosi; neporezni nameti - ukupno 24 posto svih odgovora), nelikvidnost i neplaćanje (20 posto), kruto radno zakonodavstvo (13 posto) te nekonkuretne uvjete financiranja (11 posto). Ove četiri prepreke čine dvije trećine svih odgovora. Još se samo jedna prepreka približava dvoznamenkastom udjelu, a to je neefikasna i skupa javna uprava (9,9 posto).

Očekivanja za sljedeću godinu pokazuju da će i naredna godina biti vrlo teška za domaće gospodarstvo. Vrlo je indikativna činjenica da se samo 6 posto poslodavaca i poduzetnika izjasnilo se da u narednoj godini očekuje malo bolje stanje od ovog zabilježenog u 2012.

Najpesimističniji su ponovno mali poduzetnici i, gledano sektorski, poduzetnici iz građevine, među kojima svaki drugi anketirani ocjenjuje da će opće gospodarsko stanje naredne godine biti lošije nego ove godine. S druge strane, najoptimističniji su u sektoru turizma, gdje 16,7 posto anketiranih očekuje da će naredna godina biti djelomično bolja.

Zanimljivo je da su očekivanja u vezi s uvjetima investiranja znatno optimističnija od onih zabilježenih za opću gospodarsku situaciju, što upućuje na postojanje određenog investicijskog potencijala kojeg svakako treba potaknuti. Istraživanje pokazuje da 27,7 posto anketiranih očekuje bolje uvjete za investiranje u narednoj godini.

Također, iako 29 posto poduzetnika u 2013. očekuje manje prihode od onih iz ove godine, njih 35 posto očekuje povećanje prihoda, od čega većina njih u rasponu od 3 do 10 posto. Tu su ponovno najoptimističniji iz sektora turizma.

No, da su domaći poslodavci i dalje iznimno oprezni pokazuju odgovori na pitanje o očekivanoj razini zaposlenosti na koje je gotovo tri četvrtine odgovorilo da planira smanjenje broja zaposlenih, a tek njih šest posto očekuje povećanje broja zaposlenih. Također, velika neizvjesnost na tržištu se očituje i u činjenici da je čak 96 posto anketiranih odgovorilo da očekuje pad cijena svojih proizvoda sljedeće godine, ali i u tom što većina ne očekuje rast narudžbi u prvom kvartalu sljedeće godine te ih većina očekuje jednaku razinu izvoza u narednoj godini.

Davor Majetić, glavni direktor HUP-a, u zaključku je ipak optimističan glede hrvatske budućnosti i perspektive „S obzirom na potencijale kojima ova zemlja raspolaže, uključujući gospodarske resurse ali i resurse u vidu ljudskog kapitala nema razloga zašto zajedničkim naporima svih socijalnih partnera o građana ova zemlja ne bi mogla povećati svoju konkurentnost. Hrvatska udruga poslodavaca i svi članovi osobno, odgovorno i spremno nude svoja znanja za konkretne akcije koje se moraju poduzeti u sadašnjem trenutku. Neodlučnost i nagađanja o budućnosti predstavljaju zapreku napretku, a vrijeme promjena mora započeti odmah. Ovakvu sliku budućnosti naše zemlje mogu ostvariti samo zajednički napori Vlade, sindikata, poslodavaca i svih građana, a moguća je samo odlučnim provedbama reformi i konkretnim promjenama“.
vrh stranice