Vijeće za okoliš - rezultati: COP26, Fit for 55, strategija za šume, povećanje cijena energije

08.10.2021.

Ministri okoliša EU -a sastali su se u Luksemburgu 6. listopada 2021. kako bi razmijenili mišljenja o paketu Fit for 55, pripremili klimatski summit COP26 i raspravljali o novoj strategiji EU-a za šume za 2030. Vijeće je usvojilo svoj stav u prvom čitanju o izmjenama Aarhuske uredbe. Ministri su također razgovarali o trenutnom povećanju cijena energije.

COP26 klimatski summit

Ministri su sastanak započeli raspravom o pripremama za sastanak Okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama (UNFCCC) koji će se održati od 31. listopada do 12. studenog u Glasgowu (COP26). Vijeće je na sastanku usvojilo zaključke kojima se utvrđuje stav EU.

Svijet trenutno nije na putu da globalno zagrijavanje zadrži ispod 1,5 stupnjeva. Potrebno je još mnogo zajedničkih napora kako bi se temperatura našeg planeta održala u sigurnim granicama. U COP26 EU će pozvati sve strane Pariškog sporazuma da predlože ambiciozne nacionalne ciljeve smanjenja emisija i da razvijene zemlje pojačaju međunarodno financiranje klime. Današnjim usvojenim zaključcima, EU ne samo da ima snagu volje, već i snažan mandat voditi rasprave u pravom smjeru - smjeru zaštite planeta za dobrobit svih i stajanja na stranu onih koji su najugroženiji klimatskim promjenama.

Zaključci pozivaju sve strane da istupe s ambicioznim nacionalno utvrđenim doprinosima (NDC) i prepoznaju potrebu da se zajednički pojačaju napori prilagodbe.

Vijeće podsjeća da su EU i njene države članice vodeći svjetski donatori financiranja zaustavljanja klimatskih promjena. Zaključci potvrđuju njihovu predanost pojačavanju mobilizacije međunarodnog financiranja klime i pozivaju druge razvijene zemlje da povećaju svoje doprinose.

Vijeće također utvrđuje stav EU -a u pogledu finalizacije Pariškog pravilnika, osobito dobrovoljne suradnje prema članku 6. i zajedničkog vremenskog okvira za NDC -e.

Paket Fit for 55

Ministri okoliša EU -a održali su prvu formalnu raspravu o paketu Fit for 55, s posebnim naglaskom na inicijative koje spadaju u nadležnost Vijeća za okoliš. Ovi prijedlozi imaju za cilj izmijeniti:

  • EU sustav trgovanja emisijama
  • Uredba o podjeli napora
  • Uredba o korištenju zemljišta, promjeni namjene zemljišta i šumarstvu
  • Uredba o postavljanju standarda emisije CO2 za automobile i kombije
  • i za osnivanje novog Fonda za klimu

Zbog unakrsne prirode paketa, možemo očekivati da će rasprave biti složene i - realno - potrajati. Općenito, države članice pozdravljaju paket „Prikladan za 55%“ jer ima za cilj pružiti konkretna sredstva EU -u za ispunjenje povećanih klimatskih ambicija. Razumijevanje međusobnih veza između fajlova igra vitalnu ulogu u procjeni doprinose li i kako svi dijelovi paketa doprinose ukupnoj ravnoteži.

Paket Fit for 55 ima za cilj uskladiti klimatske politike EU -a sa ciljem EU -a da postigne klimatsku neutralnost do 2050. godine i svojim ciljem da smanji emisije stakleničkih plinova za najmanje 55% do 2030. u odnosu na razine iz 1990. godine.

Paket se sastoji od niza usko povezanih prijedloga koji mijenjaju postojeće zakone ili uspostavljaju nove inicijative u nizu područja politike i gospodarskih sektora.

Rasprava se usredotočila na ravnotežu i međusobne veze između različitih prijedloga, kao i na njihov doprinos povećanju klimatskih ambicija EU -a. Ministri su iznijeli svoja stajališta o raspodjeli napora između i unutar država članica i različitih uključenih gospodarskih sektora, te o utjecaju prijedloga na građane. Rasprava se posebno bavila proširenjem trgovanja emisijama na zgrade i cestovni promet.

 

Strategija EU za šume

Ministri su razmijenili mišljenja o novoj šumarskoj strategiji EU -a za 2030. Strategija je jedna od vodećih inicijativa Europskog zelenog dogovora i nadovezuje se na strategiju EU -a za bioraznolikost do 2030. Cilj joj je pridonijeti postizanju ciljeva EU -a u području klime i biološke raznolikosti. .

Rasprava se uglavnom usredotočila na to odražava li nova strategija EU -a o šumama zaključke Vijeća o Strategiji biološke raznolikosti za 2030. godinu i pruža li dobru osnovu za EU da globalno prednjači pozitivnim primjerom održivog gospodarenja šumama. Vijeće će u studenom u Vijeću za poljoprivredu i ribarstvo usvojiti zaključke o novoj šumarskoj strategiji.

Pristup pravosuđu (Aarhuska uredba)

Vijeće je u prvom čitanju usvojilo svoj stav o izmjeni Aarhuske uredbe o pristupu pravosuđu u pitanjima zaštite okoliša. Usvajanje stajališta Vijeća slijedi privremeni sporazum postignut s Europskim parlamentom u srpnju 2021. godine i posljednji je korak postupka usvajanja.

Druga pitanja

Na zahtjev Grčke, Španjolske i Poljske, ministri su razgovarali o trenutnom povećanju cijena energije.

To je pitanje stavljeno na dnevni red Europskog vijeća od 21. do 22. listopada. Komisija će predstaviti Priopćenje o rastućim cijenama energije prije rasprava u Europskom vijeću.

Zaključci Vijeća za okoliš dostupni su na poveznici: https://www.consilium.europa.eu/media/52315/st12572-en21_v2.pdf

vrh stranice