Trgovina ljudima 2010. – 2014.: iskorjenjivanje trgovine robljem

17.10.2014.

Europska komisija danas je predstavila privremeno izvješće o provedbi Strategije EU-a za suzbijanje trgovine ljudima za razdoblje od 2012. do 2016. godine te statističko izvješće o žrtvama i trgovcima ljudima za razdoblje od 2010. do 2012. Komisija je izvijestila i o primjeni Direktive o dozvolama boravka za žrtve trgovine ljudima koje potječu iz zemalja izvan EU-a.
Povodom osmog Europskog dana borbe protiv trgovine ljudima, koji se obilježava 18. listopada 2014., Komisija danas analizira sve što je tijekom mandata Europske komisije od 2010. do 2014. postignuto u cilju iskorjenjivanja trgovine ljudima. Nakon što je 2011. donesena Direktiva o suzbijanju trgovine ljudima, sudovi diljem Europe zločinima vezanima uz trgovinu ljudima pridaju istu težinu i određuju jednake zatvorske kazne, a sve zemlje EU-a imaju obavezu žrtvama pružiti prikladnu pomoć. Osim toga, u Strategiji EU-a za suzbijanje trgovine ljudima za razdoblje od 2012. do 2016. EU je iznio četrdeset konkretnih, praktičnih mjera za borbu protiv trgovine ljudima kojima je u prvi plan stavio zaštitu i prava žrtava.
Povjerenica za unutarnje poslove Cecilia Malmström izjavila je: "Kada sam prije gotovo pet godina preuzela dužnost povjerenice za unutarnje poslove, jedan od mojih glavnih prioriteta bilo je iskorjenjivanje trgovine ljudima. Iskorjenjivanje trgovine ljudima tada nije imalo istaknuto mjesto u političkim programima, a tom se zločinu u mnogim zemljama nije pridavala osobita pozornost. Danas možemo biti ponosni zbog svega što smo postigli u sprječavanju tog suvremenog oblika trgovine robljem. S riječi smo prešli na konkretna djela. Moramo nastaviti s neumornim radom, kako u Europi tako i onkraj naših granica. To dugujemo ženama, muškarcima, djevojčicama i dječacima koji su, dok mi o tome govorimo, zatočeni protiv svoje volje i podvrgnuti iskorištavanju u strašnim uvjetima. Svaka žrtva trgovine ljudima jedna je žrtva previše."
vrh stranice