Srpanjski paket o povredama: Pregled prema području politike

16.07.2021.

U svojem redovitom paketu odluka o povredama Europska komisija poduzima pravne radnje protiv država članica koje se ne pridržavaju obveza u skladu s pravom EU-a. Tim se odlukama, koje se odnose na različite sektore i područja politika EU-a, nastoji osigurati pravilna primjena prava EU-a u korist građana i poslovnih subjekata.

U nastavku su prikazane ključne odluke Komisije razvrstane prema području politike. Komisija usto zaključuje 108 predmeta u kojima su problemi s određenim državama članicama riješeni bez potrebe za njezinim dodatnim postupanjem.
Više informacija o postupku zbog povrede prava EU-a pronađite u najčešćim pitanjima. Pojedinosti o donesenim odlukama možete pronaći u registru odluka o povredama.

Obrazložena mišljenja

Radioaktivni otpad: Komisija poziva HRVATSKU, POLJSKU i NIZOZEMSKU da ispravno prenesu zakonodavstvo EU-a o gospodarenju radioaktivnim otpadom

Komisija je odlučila poslati obrazložena mišljenja Hrvatskoj, Poljskoj i Nizozemskoj zbog neispravnog prenošenja određenih zahtjeva iz Direktive o istrošenom gorivu i radioaktivnom otpadu (Direktiva Vijeća 2011/70/Euratom). Radioaktivni otpad nastaje proizvodnjom električne energije u nuklearnim elektranama, ali i upotrebom radioaktivnih materijala u medicinske, istraživačke, industrijske i poljoprivredne svrhe koje nisu povezane s električnom energijom. To znači da sve države članice EU-a stvaraju radioaktivni otpad. Direktivom se uspostavlja okvir Zajednice za odgovorno i sigurno gospodarenje istrošenim gorivom i radioaktivnim otpadom. Konkretno, njome je propisano da države članice moraju izraditi i provesti nacionalne programe za gospodarenje svim istrošenim gorivom i radioaktivnim otpadom nastalima na njihovu državnom području, do njihova odlaganja. Cilj je zaštititi radnike i stanovništvo od ionizirajućeg zračenja. Države članice morale su prenijeti Direktivu do 23. kolovoza 2013. i prvi put obavijestiti Komisiju o svojim nacionalnim programima do 23. kolovoza 2015. Navedene države članice imaju dva mjeseca da uklone nedostatke koje je utvrdila Komisija. Ako ne dobije zadovoljavajući odgovor, Komisija može odlučiti uputiti predmet Sudu Europske unije.

8. Zapošljavanje i socijalna prava

Službene opomene

Upućivanje radnika: Komisija poziva 24 države članice da poštuju Direktivu o provedbi Direktive o upućivanju radnika

Komisija je danas odlučila pokrenuti postupke zbog povrede slanjem službenih opomena Belgiji, Bugarskoj, Češkoj, Danskoj, Njemačkoj, Estoniji, Irskoj, Grčkoj, Francuskoj, Hrvatskoj, Italiji, Cipru, Latviji, Litvi, Luksemburgu, Mađarskoj, Malti, Nizozemskoj, Austriji, Poljskoj, Rumunjskoj, Sloveniji, Slovačkoj Finskoj jer nisu uskladili niz nacionalnih odredaba s Direktivom o provedbi Direktive o upućivanju radnika (2014/67/EU). Cilj je Direktive o provedbi Direktive o upućivanju radnika ojačati praktičnu primjenu pravila o upućivanju radnika rješavanjem pitanja povezanih s borbom protiv prijevara i zaobilaženja pravila, pristupom informacijama i administrativnom suradnjom među državama članicama. Konkretno, u toj se direktivi navode administrativni zahtjevi i nadzorne mjere koje države članice mogu nametnuti radi praćenja poštovanja pravila o upućivanju radnika; brane se prava upućenih radnika i štiti ih se od odmazde (nepovoljnog postupanja poslodavca prema njima ako pokrenu sudske ili upravne postupke protiv poslodavca zbog nepoštivanja njihovih prava); osigurava se zaštita prava upućenih radnika u uvjetima podugovaranja; osigurava se djelotvorna primjena i naplata upravnih i novčanih kazni u svim državama članicama EU-a; obvezuju se države članice da uspostave učinkovite, proporcionalne i odvraćajuće sankcije. Komisija sudjeluje u dijalogu s 24 države članice koje nisu pravilno prenijele neke ili sve prethodno navedene odredbe Direktive. Komisija namjerava osigurati da se postojećim pravilima omogući nastavak upućivanja radnika na jedinstvenom tržištu bez nepotrebnih prepreka za poslodavce, uz istodobno osiguravanje prava upućenih radnika. Navedene države članice imaju dva mjeseca za poduzimanje odgovarajućih mjera; u protivnom im Komisija može odlučiti uputiti obrazložena mišljenja.

 

vrh stranice