Problemi poslovanja gospodarstvenika na otocima i osvrt na trenutnu situaciju u hrvatskom turizmu

06.06.2014.

5. lipnja 2014., u Dubrovniku, na brodu Sea Star, člana Izvršnog odbora dalmatinskog HUP-a Lenka Garbina, u dubrovačkoj luci Gruž, održana je konferencija za novinare Hrvatske udruge poslodavaca Podružnice Dalmacija. Konferenciji je prethodila proširena sjednica Izvršnog odbora. Osim članova HUP-a i članova Izvršnog odbora HUP-a Podružnice Dalmacija, na konferenciji je prisustvovao zamjenik glavnog direktora HUP-a Bernard Jakelić i gost HUP-a, predsjednik udruge Otočni sabor, Denis Barić koji je izlagao na temu problema poslovanja gospodarstvenika na otocima.
Barić je istaknuo kako je otočnim gospodarstvenicima, a tako i otočnim obrtnicima jedan od glavnih problema kvalitetno povezivanje otoka s kopnom i vodoopskrba. “Što se tiče vodoopskrbe, predložili smo da se u Zakonu o otocima izmijeni članak o vododopskrbi. Naime, Zakonom je određeno da cijena vode na otocima mora biti identična onoj na kopnu u određenim količinama, za domicilno stanovništvo ali ne i za obrtnike i gospodarstvenike. To bi značilo da otočanin kao fizička osoba ima pravo na subvencioniranu vodu, a kao gospodarstvenik – obrtnik nema pravo nego mora plaćati ekonomsku cijenu vode i tako ne može biti konkurentan.
Ako se u novim izmjenama Zakona o otocima po pitanju subvencioniranja vode ne uvrste gospodarstvenici i obrtnici, tj. pravne otočne osobe i tako im se ne omogući ravnopravnost sa svojim identičnim djelatnostima na kopnu, bit ćemo prisiljeni pokrenuti tužbu (postupak) za ocjenu suglasnosti zakona s Ustavom i ocjenu suglasnosti drugih propisa s Ustavom i zakonom“ izjavio je Barić „Nadalje, drugi veli problem je indeks razvijenosti hrvatskih otoka. U primjeni predloženog Zakona o regionalnom razvoju dogodit će se da otoci koji su u sastavu razvijenih gradova i općina pripadnu jedinicama s većim razvojnim indeksom. Tako ispada da su hrvatski otoci razvijeni, a nisu. Neće moći biti subvencionirani ni pomagani. Tražit ćemo izmjene i dopune tog Zakona.“ kazao je Barić. Barić je u svom daljnjem izlaganju naveo kako se udruga Otočni sabor bori za poticanje brodskih veza na način da omogućavaju dnevne migracije s otoka kako bi se živjelo na otoku, a radilo na kopnu i obratno. „U pomorskom prijevozu, a napose trajektnom, potrebno je otočnim gospodarstvenicima omogućiti prednost pri ukrcaju na trajekt. Također se otočnom gospodarstveniku treba osigurati povoljan prijevoz svojeg proizvoda s otoka na kopno, kako bi bio konkurentan na tržištu.“ zaključio je Barić.

O situaciji u hrvatskom turizmu, jedinoj grani gospodarstva koja bilježi rast, govorio je Joze Tomaš, član Izvršnog odbora HUP-a Podružnice Dalmacija. Tomaš je kazao kako su pokazatelji sezone dobri, ugostitelji i hotelijeri su spremni i očekuju dobru sezonu. Zahvaljujući nisko budžetnim avio kompanijama, aerodromi Split, Dubrovnik i Zadar imat će očekivani pojačani promet u ovoj sezoni. Ovaj trend je posebice pridonio razvoju City break turizma u gradovima poput Zadra, Šibenika, Splita i naravno Dubrovnika, tako da se svake godine otvara sve veći broj privatnih apartmana u starim gradskim jezgrama navedenih gradova. „Trend nisko budžetnih avio gostiju je pridonio i procvatu rent a car agencija, taksi službi, ponude restorana i sl. Ipak, ovo su samo primjeri kako se poduzetnici u kratkom vremenu mogu prilagoditi tržištu i potrebama gostiju. Na žalost, još uvijek je evidentan nedostatak velikih investicija, koje bi pridonijele boljem i bržem razvoju turizma. U to svakako spadaju veliki kongresni centri, zabavni tematski parkovi i dodatni sportski sadržaji kojih nedostaje.“ zaključio je Tomaš.
vrh stranice