„Podržavajuće okruženje za održiva poduzeća – glavne prepreke i njihova rješenja“, Budva, Listopad 2013.

21.10.2013.

U organizaciji Regionalnog ureda Međunarodne organizacije rada iz Budimpešte, ove godine održan je u Budvi simpozij za poslodavačke udruge regije na temu: „Podržavajuće okruženje za održiva poduzeća – glavne prepreke i njihova rješenja“. Sudjelovali su predstavnici Međunarodne organizacije rada (ILO), Međunarodne organizacije poslodavaca (IOE) te predstavnici poslodavačkih udruga Albanije, BiH, Crne Gore, Hrvatske, Makedonije, Slovenije i Srbije.

Skupu se uvodno obratio Glavni tajnik Međunarodne organizacije poslodavaca (IOE), Brent Wilton, koji je u izlaganju naglasio važnost koordiniranog djelovanja poslodavačkih organizacija na globalnom planu, ali i povezivanje s onim međunarodnim institucijama koje mogu doprinijeti promoviranju interesa poslodavačkih organizacija, kao što je npr. Svjetska banka. On također smatra kako je u vrijeme krize od iznimne važnosti zadržati kvalificirane radnike u zemlji, jer negativni primjeri država kojima to nije pošlo za rukom (Italija, Grčka, Portugal) pokazuju da to utječe na brzinu oporavka njihovih gospodarstava. Obraćajući se izravno nazočnim predstavnicima poslodavačkih organizacija regije, upozorio ih je kako si više ne mogu dopustiti nekonkurentnost, a kao primjer konkurentnih gospodarstava među manjim državama naveo je primjere Novog Zelanda i Singapura. Izlaganje je zaključio tvrdnjom kako se pokazalo da su gospodarstva usmjerena na proizvodnju lakše prebrodila krizu od onih usmjerenih na usluge.
Deborah France – Massin, direktorica Ureda za poslodavačke aktivnosti u ILO-u, istaknula je vodeću ulogu SME-a u svim poslodavačkim organizacijama te je upozorila kako više nije dovoljno samo imati dobru poslodavačku agendu, već sve više dobiva na važnosti informiranje javnosti o istoj. To zapravo znači prenijeti poruku javnosti da je „poslovni sektor dobar za društvo u cjelini“. Također, ustvrdila je da u današnjem informatiziranom društvu poslodavačke i sindikalne organizacije više nisu jedini u sudionici u dijalogu, u kojeg se povremeno uključuju i novi dionici. Zaključno je naglasila potrebu da poslodavačke organizacije budu ne samo predstavnici svog članstva, već da ih članstvo „vodi“ u odabiru aktivnosti.

Farid Hegazy, koordinator za pitanja podržavajućeg okruženja za održiva poduzeća u ILO-u, predstavio je rezultate istraživanja o tom pitanju na području država Jugoistočne Europe. Njegova se prezentacija uglavnom zasnivala na podacima dobivenim iz izvješća „Doing Business“ Svjetske banke pa su neki predstavnici poslodavačkih organizacija iz regije upozorili kako to izvješće, iako počiva na validnim statističkim podacima, ipak ne odražava stvarnu sliku pojedinih gospodarstava.
Hegazy je također predstavio rad ILO-a na području izrade poslovne platforme pod nazivom "EESE business-create jobs". Ova platforma nudi mogućnosti da se: 1) procjeni kontekst države za održivi razvoj i stvaranje novih radnih mjesta, kao i za procjenu samih socijalnih partnera o ekonomskom, političkom i socijalnom kontekstu države; 2) iskoristi znanje i iskustvo Međunarodne organizacije rada pri procjeni i eventualnom jačanju kapaciteta socijalnih partnera; 3) omogući zastupanje kako bi se privoljele vlade da se uhvate u koštac s izazovima i prioritetima koje su identificirali socijalni partneri; 4) obučavanje socijalnih partnera za zastupanje i provođenje daljnjih istraživanja; 5) provođenje reformi pri čemu bi vlade trebale odgovoriti na zahtjeve socijalnih partnera, konzultirati se s njima kako bi se zaista dobilo podržavajuće okruženje za održiva poduzeća; 6) kao posljedica svega prethodno navedenog, reforme bi omogućile rast i razvoj poduzeća, smanjivanjem opterećenja i rizika, čineći tržišta konkurentnijima i omogućavajući poduzećima na taj način daljnje investicije, potičući tako gospodarski rast te stvaranje novih i boljih radnih mjesta.

U nastavku rada simpozija, predstavnici poslodavačkih organizacija regije imali su priliku predstaviti svoje organizacije, gospodarsku situaciju u svojim državama i okruženje u kojima poslodavačke organizacije djeluju. Poslodavci su također upozorili na poteškoće s kojima se u svom svakodnevnom poslovanju najčešće susreću.
Zaključno, Glavni tajnik Međunarodne organizacije poslodavaca, Brent Wilton, je ponudio pomoć ove svjetske krovne udruge poslodavaca u rješavanju otvorenih pitanja, naglasivši kako im organizacija stoji na raspolaganju. (bs)
vrh stranice