Plan ulaganja za Europu već premašio cilj od 500 milijardi eura ulaganja

02.07.2020.

Od srpnja 2015. iz Europskog fonda za strateška ulaganja (EFSU) mobilizirano je 514 milijardi eura dodatnih ulaganja u cijeloj Uniji, što znači da je ciljni iznos dosegnut pola godine prije završetka inicijative.

EFSU je, kao financijski stup Plana ulaganja za Europu, jasno utjecao na gospodarstvo EU-a, a njegove brojne mogućnosti dokazuje se i u odgovoru na pandemiju koronavirusa.

Fond je u proteklih pet godina pružao potporu stotinama tisuća poduzeća i projekata, čime je Europa postala socijalno osjetljivija, zelenija, inovativnija i konkurentnija.

Europska komisija i Grupa Europske investicijske banke (EIB) ispunile su obećanje da će mobilizirati 500 milijardi eura ulaganja u okviru Plana ulaganja za Europu. Iz Europskog fonda za strateška ulaganja odobreno je oko 1 400 financijskih operacija s proračunskim jamstvom Europske unije i vlastitim sredstvima Grupe EIB-a. Očekuje se da će potaknuti približno 514 milijardi eura dodatnih ulaganja u svim državama članicama EU-a, na korist oko 1,4 milijuna malih i srednjih poduzeća. Kada su 2017. Vijeće i Parlament dogovorili da će proširiti područje primjene i veličinu EFSU-a, cilj je bio mobilizirati 500 milijardi eura do kraja 2020. Ta sredstva bila su namijenjena prevladavanju manjka ulaganja kao posljedice financijske i gospodarske krize 2007./2008.

Tijekom godina, a posebno nakon izbijanja koronavirusa, promijenio se fokus EFSU-a: nadahnuo je novi program ulaganja Komisije za razdoblje 2021. – 2027. InvestEU i već sada pridonosi Investicijskoj inicijativi kao odgovor na koronavirus. Usto će imati ključnu ulogu u paketu mjera NextGenerationEU za obnovu europskog gospodarstva nakon udara izazvanog koronavirusom. To će ostvariti s pomoću dodatnih sredstva za Instrument za potporu solventnosti, koji ima za cilj spriječiti nesolventnost u europskim poduzećima.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je: Plan ulaganja za Europu izuzetno je uspješan. U proteklih pet godina Europski fond za strateška ulaganja omogućio je financijska sredstva za stotine tisuća poduzeća i projekata koji ostvaruju naše ciljeve – zeleniju, inovativniju i pravedniju Europa. To ćemo nastaviti u okviru instrumenta NextGenerationEU.

Predsjednik Grupe Europske investicijske banke Werner Hoyer izjavio je: EFSU može poslužiti kao uzor za mjere kojima ćemo odgovoriti na koronavirus. Činjenica da smo i prije roka premašili zadani iznos ulaganja od 500 milijardi eura dokaz je snage partnerstva. EIB-u je provedba financijskog stupa Komisijina Plana ulaganja za Europu bila čast i izazov. Pokazali smo da smo dorasli izazovu, prvenstveno zahvaljujući odličnoj suradnji s europskim i nacionalnim institucijama. Uspjeh ove inicijative pokazuje što Europa može postići kada raspolaže odgovarajućim instrumentima: naš je kontinent postao socijalno osjetljiviji, zeleniji, inovativniji i konkurentniji. U prevladavanju aktualne krize možemo i trebali bismo se osloniti na stečeno iskustvo. Pomoći će nam da izgradimo Europu na koju svi možemo biti ponosni.

 

Što se financiralo iz Europskog fonda za strateška ulaganja?

Zahvaljujući EFSU-u Grupa EIB-a mogla je financirati operacije koje su rizičnije od njezinih prosječnih ulaganja. Projekti s potporom EFSU-a često su vrlo inovativni, provode ih mala poduzeća bez kreditne povijesti ili okupljaju manje infrastrukturne potrebe po sektoru i zemljopisnom području. Kako bi mogla financirati takve projekte, Grupa EIB-a morala je razviti nove financijske proizvode, primjerice kreditiranje poduzetničkog duga s obilježjima ulaganja u vlasnički kapital ili investicijske platforme. To je promijenilo DNK Banke i način na koji Europa financira svoje prioritete.

Osim toga, važno je istaknuti da EIB uz potporu iz EFSU-a može odobriti više projekata nego što bi to bilo moguće bez proračunskog jamstva EU-a i može doprijeti do novih klijenata – tri od četiri poduzeća koja su primila potporu EFSU-a novi su klijenti banke. To dokazuje dodanu vrijednost operacija EFSU-a.

Zahvaljujući potpori EFSU-a, EIB i njegovo društvo kći za financiranje malih poduzeća – Europski investicijski fond (EIF) dodijelili su financijska sredstva stotinama tisuća malih i srednjih poduzeća u nizu sektora i u svim državama članicama EU-a. Primjera ima od održive poljoprivrede u Belgiji do inovativne medicinske tehnologije Španjolskoj i poduzeća za energetsku učinkovitost u Litvi.

 

Učinak na gospodarstvo: rast i zapošljavanje

Inicijativa ima znatan učinak. Na temelju rezultata iz prosinca 2019. ekonomski odjel EIB-a i Komisijin Zajednički istraživački centar (JRC) procjenjuju da su operacije EFSU-a pridonijele otvaranju približno 1,4 milijuna radnih mjesta i da bi ta brojka trebala narasti na 1,8 milijuna radnih mjesta do 2022. u odnosu na osnovni scenarij. Osim toga, izračuni pokazuju da je ta inicijativa već urodila povećanjem BDP-a EU-a za 1,3 %, a prognoze upućuju na njegov daljnji rast za 1,9 % do 2022. Do početka ove godine 60 % kapitala prikupljeno je iz privatnih izvora, što znači da je EFSU ispunio i svoj cilj mobilizacije privatnih ulaganja. 

U odnosu na veličinu gospodarstva najveći je učinak ostvaren u zemljama koje su bile teško pogođene krizom 2007./2008. – Cipar, Grčka, Irska, Italija, Portugal i Španjolska. Iako je učinak izravnih ulaganja u tim zemljama posebno velik, izračuni pokazuju da će od dugoročnih učinaka veću korist vjerojatno imati kohezijske regije (uglavnom istočnoeuropske države). Ti izračuni odgovaraju stvarnim financijskim aktivnostima EFSU-a: prema ulaganjima mobiliziranima iz EFSU-a u odnosu na BDP na vrhu ljestvice nalaze se Bugarska, Grčka, Portugal, Estonija i Španjolska.

 

Kako Plan ulaganja za Europu koristi građanima?

U EIB-ovu Izvješću o EFSU-u za 2019. naveden je niz konkretnih rezultata inicijative. Zahvaljujući EFSU-u:

  • dodatnih 20 milijuna kućanstava ima pristup brzoj širokopojasnoj mreži
  • izgrađeno je ili obnovljeno više od 540 000 socijalnih i cjenovno pristupačnih stambenih jedinica
  • 22 milijuna Europljana ima bolje zdravstvene usluge
  • godišnje 400 milijuna putnika koristi novu ili poboljšanu prometnu infrastrukturu
  • 13,4 milijuna kućanstava opskrbljeno je energijom iz obnovljivih izvora.

 

Kontekst

Komisija i Grupa EIB-a pokrenule su Plan ulaganja za Europu kako bi preokrenule negativan trend niskih razina ulaganja i potaknule gospodarski oporavak u Europi. Financijski stup tog plana – Europski fond za strateška ulaganja prvotno je trebao mobilizirati 315 milijardi eura dodatnih ulaganja do 2018. S obzirom na njegov uspjeh, Europski parlament i države članice dogovorili su njegovo pojačanje, a ciljni iznos ulaganja povećan je na 500 milijardi EUR do 2020.

neovisnoj evaluaciji EFSU-a objavljenoj u lipnju 2018. zaključeno je da je jamstvo EU-a učinkovit način povećanja opsega rizičnijih operacija EIB-a jer se njime koristi manje proračunskih sredstava nego u europskim programima dodjele bespovratnih sredstava i financijskim instrumentima. Naglašava se da je potpora EIB-a izuzetno važna za korisnike EFSU-a jer se njome tržištu dodjeljuje svojevrsna oznaka odobrenja i time olakšava prikupljanje sredstava u budućnosti. Uspjeh EFSU-a temelji se, među ostalim, na njegovoj učinkovitoj upravljačkoj strukturi, koja brzo reagira na stalne promjene na tržištima. Neovisna skupina stručnjaka odlučuje ispunjava li projekt uvjete za dobivanje potpore s jamstvom EU-a. Cilj je smanjiti rizik za privatna ulaganja u projekte potrebne za održiviju Europu i pružiti dodatnu vrijednosti u odnosu na situaciju bez javne pomoći.

U svibnju 2020. Europska komisija predstavila je revidirani prijedlog novog plana ulaganja – program InvestEU, koji će naslijediti Plan ulaganja za Europu u sljedećem višegodišnjem financijskom okviru, s početkom od 2021.

vrh stranice