Nova strategija od polja do stola mora učiniti sustave hrane održivijima, kažu zastupnici u Europskom parlamentu

13.09.2021.

Sustavi hrane EU -a moraju smanjiti utjecaj na okoliš i klimu, a pritom nastaviti osiguravati sigurnost hrane, zdravu prehranu i osigurati pošten prihod poljoprivrednicima, tvrde u Odboru za poljoprivredu EP-a.

Ukratko:

  • Više zemljišta za organsku poljoprivredu
  • Potrebni su obvezujući ciljevi smanjenja upotrebe pesticida
  • Treba preispitati standarde dobrobiti životinja
  • Poljoprivrednici moraju zaraditi dio prihoda od održivo proizvedene hrane

Zastupnici u Odborima za okoliš, javno zdravlje, sigurnost hrane i poljoprivredu usvojili su u petak izvješće o Strategiji od polja do stola s 94 glasa za, 20 protiv i 10 suzdržanih.

Pozdravljaju strategiju , koju je Komisija predstavila u svibnju 2020., za koju vjeruju da je važna europskim potrošačima ponuditi poštenu, zdravu, visokokvalitetnu i pristupačnu prehranu. Postoji potreba za poboljšanom održivošću u svim fazama prehrambenog lanca i svi, od poljoprivrednika do potrošača, imaju svoju ulogu, kažu oni. Potreban je i pomak u potrošnji prema zdravijoj prehrani. Mora se riješiti prekomjerna konzumacija mesa i visoko prerađene hrane s visokim udjelom soli, šećera i masti.

Pesticidi i zaštita oprašivača

Zastupnici u odboru za poljoprivredu i okoliš smatraju da iako EU ima jedan od najstrožih sustava na svijetu, no proces odobravanja pesticida mora se poboljšati, a implementacija bolje pratiti. Potrebni su i ciljevi smanjenja vezivanja za uporabu pesticida. Države članice trebale bi implementirati takve ciljeve u preispitivanje svojih strateških planova ZPP -a. Komisija bi trebala izraditi plan za smanjenje sintetičkih inputa u poljoprivredi, a države članice trebale bi provoditi sustavno praćenje biološke raznolikosti na poljoprivrednom zemljištu, uključujući oprašivače. Zastupnici u Europskom parlamentu također su zahtijevali obvezujuće ciljeve za bioraznolikost.

Zastupnici u Europskom parlamentu ponavljaju poziv Parlamenta da osigura da revizija Smjernica za pčele rezultira zaštitom pčela do razine utvrđene u smjernicama EFSA -e za pčele iz 2013. u skladu s prigovorom od 23. listopada 2019. godine.

Emisije stakleničkih plinova (GHG)

Zastupnici kažu da poljoprivreda i šumarstvo igraju važnu ulogu u rješavanju klimatskih promjena. Emisije stakleničkih plinova moraju se smanjiti i poboljšati prirodni ponori ugljika. Smatraju da paket "Prikladan za 55 u 2030." mora regulirati i postaviti ambiciozne ciljeve za emisije iz poljoprivrede i s time povezanog korištenja zemljišta.

Zastupnici u Europskom parlamentu vide agrošumarstvo kao sredstvo za smanjenje pritiska na prirodne šume, ali ističu važnost čvrstih i strogih kriterija za proizvodnju obnovljive energije na bazi biomase te pozivaju Komisiju da u okviru pregleda Direktivom o obnovljivoj energiji.

Dobrobit životinja

Prema zastupnicima u Europskom parlamentu, postoji potreba za zajedničkim, znanstveno utemeljenim pokazateljima dobrobiti životinja kako bi se osigurala snažnija harmonizacija u EU-u. Također se slažu oko potrebe da Komisija ocijeni postojeće zakonodavstvo EU -a kako bi utvrdila jesu li potrebne promjene. Ponovno pozivaju Komisiju da iznese prijedlog za postupno ukidanje uporabe kaveza u uzgoju životinja EU -a - vjerojatno do 2027. godine.

Dodaju da, osim ako standardi proizvodnje životinja u zemljama izvan EU-a nisu usklađeni sa standardima EU-a, ne bi trebao biti dopušten uvoz proizvoda životinjskog podrijetla iz tih zemalja.


Organski uzgoj

Zastupnici u Europskom parlamentu slažu se da će organska poljoprivreda biti važan dio puta EU-a prema održivijim sustavima hrane te podržavaju ambiciju povećanja organskog zemljišta EU-a do 2030. Razvoj i rast organskog sektora moraju biti popraćeni razvojem tržišta i razvojem lanca opskrbe. .

Podrška poljoprivrednicima

Poljoprivrednici imaju niži prihod u usporedbi s drugim subjektima u lancu opskrbe hranom i ostatkom gospodarstva. Zastupnici stoga pozivaju Komisiju da pojača napore - uključujući prilagodbu pravila tržišnog natjecanja - kako bi ojačala svoju poziciju u lancu opskrbe hranom, kako bi mogli zaraditi pošten dio dobiti od održivo proizvedene hrane.

Zastupnici u Europskom parlamentu također vjeruju da će mladi poljoprivrednici imati ključnu ulogu u ostvarenju prijelaza na održivu poljoprivredu.

Konačno, europarlamentarci smatraju da bi se pravila javne nabave također trebala izmijeniti kako bi se potaknula održiva proizvodnja hrane, uključujući tradicionalnu i tipičnu hranu s geografskim oznakama.

Sljedeći koraci

Očekuje se da će se o izvješću o strategiji od polja do stola raspravljati i glasovati tijekom jedne od plenarnih sjednica u listopadu.

 

vrh stranice