Nova petogodišnja strategija za jačanje suradnje u borbi protiv organiziranog kriminala u EU-u i bolju upotrebu digitalnih alata u istragama

15.04.2021.

Komisija je jučer (14.4.2021.) predstavila novu strategiju EU-a za borbu protiv organiziranog kriminala, usmjerenu na jačanje kaznenog progona i pravosudne suradnje, borbu protiv organiziranih kriminalnih struktura i najbitnijih kaznenih djela, oduzimanje imovinske koristi ostvarene kaznenim djelima i osiguravanje modernog odgovora na tehnološki razvoj. 

 

 

Organizirane kriminalne skupine nastavljaju se razvijati i mijenjati, što je vidljivo iz njihove brze prilagodbe pandemiji koronavirusa, primjerice iz povećanja broja krivotvorenih medicinskih proizvoda i intenziviranja kriminala na internetu. Organizirane kriminalne skupine koje djeluju u Europi uključene su u razne kriminalne aktivnosti, pri čemu prevladavaju trgovina drogom, organizirani kriminal u vezi s imovinom, prijevare, krijumčarenje migranata i trgovina ljudima. Prihodi od kriminala na glavnim tržištima kriminala 2019. iznosili su 1 % BDP-a EU-a, tj. 139 milijardi eura. 

U strategiji se utvrđuju sredstva i mjere koje treba primjenjivati u sljedećih pet godina kako bi se razbili poslovni modeli i prekogranične strukture kriminalnih organizacija, na internetu i izvan njega. 

 

 

Strategijom se nastoji: 

  • Ojačati kazneni progon i pravosudnu suradnju: Budući da u 65 % kriminalnih skupina aktivnih u EU-u zajednički djeluju državljani više država članica, učinkovita razmjena informacija među tijelima kaznenog progona i pravosudnim tijelima u cijelom EU-u najvažnija je za uspješnu borbu protiv organiziranog kriminala. Komisija će proširiti, modernizirati i ojačati financiranje Europske multidisciplinarne platforme za borbu protiv kaznenih djela (EMPACT), strukture koja od 2010. okuplja sva relevantna europska i nacionalna tijela, kako bi se utvrdilo koje su najveće kriminalne prijetnje i organizirao zajednički odgovor. Komisija će predložiti unapređenje okvira iz Prüma za razmjenu informacija o DNK-u, otiscima prstiju i registraciji vozila. Kako bi se tijelima za kazneni progon iz cijelog EU-a omogućila bolja suradnja u okviru modernog skupa pravila, Komisija će predložiti kodeks EU-a o policijskoj suradnji koji će objediniti postojeće mnoštvo različitih alata EU-a i multilateralne sporazume o suradnji. Postizanje cilja iz 2023. u pogledu interoperabilnosti informacijskih sustava za upravljanje sigurnošću, granicama i migracijama olakšat će tijelima za kazneni progon otkrivanje i suzbijanje krađe identiteta kojom se kriminalci često služe. Naposljetku, kako bi se bolje suzbijale kriminalne mreže koje djeluju na međunarodnoj razini, Komisija danas predlaže i početak pregovora o sporazumu o suradnji s Interpolom.
  • Podupirati uspješnije istrage kako bi se razbile strukture organiziranog kriminala i usmjeriti se na određena najbitnija kaznena djela: Potrebno je pojačati suradnju na razini EU-a kako bi se razbile strukture organiziranog kriminala. Kako bi se zajamčio uspješan odgovor na određene posebne oblike kaznenih djela, Komisija će predložiti reviziju pravila EU-a za suzbijanje kaznenih djela protiv okoliša te će uspostaviti paket instrumenata EU-a za borbu protiv krivotvorenja, posebno medicinskih proizvoda. Predstavit će i mjere za suzbijanje nezakonite trgovine kulturnim dobrima. Komisija danas predstavlja i strategiju za borbu protiv trgovine ljudima. 
  • Onemogućiti stjecanje imovine kaznenim djelima: Više od 60 % kriminalnih mreža aktivnih u EU-u uključeno je u korupciju, više od 80 % služi se poduzećima koja regularno posluju kao kulisom za svoje aktivnosti, a oduzima se samo 1 % imovine stečene kaznenim djelima. Djelovanje protiv financiranja kriminala ključno je za otkrivanje, kažnjavanje i odvraćanje od kriminala. Komisija će predložiti reviziju pravila EU-a o oduzimanju imovinske koristi stečene kaznenim djelima, izraditi propise EU-a o sprečavanju pranja novca, poticati rano pokretanje financijskih istraga i ocijeniti postojeća antikorupcijska pravila EU-a. Time će se pridonijeti i sprečavanju infiltriranja u zakonito gospodarstvo.
  • Pripremiti kazneni progon i pravosuđe za digitalno doba: Kriminalci koriste internet za komunikaciju i počinjenje kaznenih djela i iza sebe ostavljaju digitalne tragove. Budući da 80 % kaznenih djela ima digitalnu komponentu, tijelima za kazneni progon i pravosuđu potreban je brz pristup digitalnim tragovima i dokazima. Oni također moraju upotrebljavati modernu tehnologiju i posjedovati alate i vještine kako bi držali korak s modernim načinima rada kriminalaca. Komisija će analizirati i opisati moguće pristupe zadržavanju podataka te predložiti daljnje korake za rješavanje pitanja zakonitog pristupa šifriranim informacijama u kontekstu kaznenih istraga i progona pri kojem bi se ujedno zaštitila privatnost i sigurnost komunikacija. Komisija će surađivati s relevantnim agencijama EU-a kako bi nacionalnim tijelima osigurala alate, znanje i operativnu stručnost koji su potrebni za provođenje digitalnih istraga.

Kontekst

Današnja strategija dio je rada EU-a na poboljšanju sigurnosti svih stanovnika Europe, kako je navedeno u Strategiji EU-a za sigurnosnu uniju.

Strategija za borbu protiv organiziranog kriminala temelji se na Europolovoj najnovijoj četverogodišnjoj procjeni prijetnje teškog i organiziranog kriminala objavljenoj 12. travnja 2021.

Dodatne informacije:

Komunikacija o strategiji EU-a za borbu protiv organiziranog kriminala za razdoblje 2021. – 2025. 

 

vrh stranice