Kako se uključiti u energetski razvoj Hrvatske?

20.06.2014.

Na Liderovoj energetskoj konferenciji HUP-Koordinacija obnovljivih izvora energije je predstavila analizu trenutnog zakonskog okvira u dijelu obnovljivih izvora energije (OIE) i prijedlog rješenja kako izmjeniti zakonski okvir s ciljem predvidivog i održivog poslovnog i investicijskog okruženja.

Predstavljeni su osnovni problemi pri integraciji OIE u Hrvatskoj kao što su komplicirana administrativna procedura stjecanja potrebnih dozvola i suglasnosti vezanih uz stjecanje statusa povlaštenog proizvođača, uvođenje lokacija OIE u prostorne planove, otežano donošenje odluka i nadležnosti zbog nejasno definiranih uloga pojedinih institucija odgovornih za dio spomenute procedure, kao i za trajanje samih dozvola.
U dijelu Tarifnog sustava predlažu se sljedeće izmjene: do 2017. sukladno preporukama EU redefinirati poticajne cijene za sve vidove OIE, uvesti mogućnost višeslojnog tarifnog modela, poticanje snage i energije, uvesti mogućnost jednokratne subvencije, fiksirati iznos i učiniti transparentnim značenje pojma RC (referentne cijene) na način da se usuglasi s proizvodnom cijenom nove konvencionalne plinske elektrane, usuglasiti cijene za OIE s javno obzanjenom metodologijom, uvesti definiranje kvota OIE za sve vidove, a ne samo za solar, ukinuti dvostruko jamstvo za uspješan dovršetak projekata vjetroelektrana jednom kroz 10% bankovne garancije prema HROTE, a drugi avansna uplata 10% vrijednosti vjetroturbina proizvođaču te poticati više manjih projekata kogeneracijskih postrojenja na biomasu i ostatke komunalnog otpada.

Predstavljen je i projekt mikrosolara kroz zapošljavanje malih poduzetnika kroz sustav poticaja instalacija do 5 KW, a koje omogućuje vlastitu potrošnju OIE na mjestu proizvodnje, te projekt izgradnje regulacijske elektrane od 250 MW s brodskim motorima.

Kroz moto „Pokrenimo obnovljivu Hrvatsku“ predloženo je sljedeće:
• Završiti do kraja 2018. sve započete projekte OIE kojima je MINGO izdao EO, time ćemo vratiti povjerenje investitorima u mogućnost i sigurnost investiranja u RH i omogućiti preko 5 milijardi HRK investicija.
• Uvesti 20.000 mikrosolara (do 5KW) do kraja 2015. uz jednokratnu subvenciju i 100.000 do kraja 2020. Prva faza uvođenja se odnosi na mikropoduzetnike čime im olakšavamo poslovanje i otvaramo investicije od preko 1 milijarde HRK domaćeg kapitala i zaposlenja preko 2000 radnika u sektoru obrta i malog poduzetništva. Nakon toga se proširuje na kućanstva.
• Izgraditi barem 250MW regulacijske elektrane sa brodskim motorima izgrađenim u domaćim tvrtkama pogonjene na tekuće biogorivo ili plin. Domaća industrija može sudjelovati sa 100% učešća i stvoriti novi izvozni proizvod.
• Izgraditi novu zatvorenu RHE Jasenica snage 300MW do 2020. i proširenjem do maksimalno 1050MW u 2025. Hrvatska industrija može pružiti preko 80% domaćeg učešća. Rješavamo se nekoliko gorućih ekoloških problema-neka se uključe i EU institucije/fondovi.

PREZENTACIJA
vrh stranice