Jačanje autonomije EU-a – Komisija prikuplja stajališta o novom instrumentu za borbu protiv prisile

31.03.2021.

Europska komisija je pokrenula javno savjetovanje u trajanju od 12 tjedana u kojem prikuplja stajališta poduzeća, organizacija i građana o pripremi novog pravnog instrumenta za odvraćanje i suzbijanje prisilnih postupanja zemalja izvan EU-a. Tim bi instrumentom Komisija dobila ovlasti za primjenu trgovinskih, investicijskih ili drugih ograničenja na zemlje izvan EU-a koje se neopravdano upliću u političke odluke Unije ili njezinih država članica.

Izvršni potpredsjednik Komisije i povjerenik za trgovinu Valdis Dombrovskis izjavio je: U okviru novog pristupa trgovinskoj politici EU-a obvezali smo se odlučnije zaštititi svoje interese. Novi instrument za borbu protiv prisile mogao bi biti važan element tog pristupa kao pouzdano neovisno sredstvo kojim se možemo poslužiti kada se naši partneri ne pridržavaju pravila. Pozivamo dionike u Uniji i izvan nje da svakako s nama podijele svoja stajališta o prisilnim postupanjima i najboljim načinima za njihovo suzbijanje. Moramo ojačati otpornost EU-a, zaštititi svoje gospodarske interese i proširiti svoje legitimno pravo na uvođenje protumjera kada je to potrebno. Ova inicijativa namijenjena je upravo tome te očekujemo velik odaziv na javno savjetovanje.

Savjetovanje

U okviru savjetovanja prikupljaju se stajališta o raznim političkim pitanjima povezanima s pripremom instrumenta EU-a za borbu protiv prisile, među kojima su:

  • razlozi (ili okolnosti u kojima EU može djelovati)
  • protumjere (vrste mjera koje EU može primijeniti u borbi protiv prisile) i
  • vjerojatne posljedice različitih opcija.

Javno savjetovanje otvoreno je do 22. lipnja 2021. i dio je opće strategije savjetovanja za ovu inicijativu. Aktivnosti savjetovanja započinju ovaj tjedan, a uključuju razna događanja s dionicima u razdoblju od ožujka do lipnja 2021. Prikupljena stajališta poslužit će Komisiji u izradi zakonodavnog prijedloga koji treba donijeti do kraja ove godine. Bez obzira na oblik, politička intervencija EU-a mora biti i bit će usklađena s pravnim poretkom EU-a i međunarodnim pravom. Instrument neće biti usmjeren ni na koju određenu zemlju, već će poslužiti za razmatranje problema prisile, koji Komisija trenutačno prati i proučava. Definicija prisilnih postupanja zemalja izvan EU-a središnje je pitanje inicijative, pa Komisija sada prikuplja stajališta dionika kako bi bolje definirala takve postupke.

Kontekst

Proteklih je godina zabilježen porast slučajeva u kojima su strane zemlje nastojale utjecati na odluke ili ponašanje Unije ili njezinih država članica u području trgovinske i investicijske politike. Te zemlje mogu pokušati politici zadati određeni smjer tako što ograničavaju trgovinu ili ulaganja ili prijete da će to učiniti, a to šteti poduzećima iz Unije, među ostalim i onima koja posluju u tim trećim zemljama. Takvo postupanje neopravdano zadire u legitimni prostor za donošenje politika Unije i njezinih država članica te potkopava otvorenu stratešku autonomiju EU-a.

U zakonodavnom postupku izmjene Uredbe o ostvarivanju prava Unije na primjenu i provedbu trgovinskih pravila Europski parlament i države članice EU-a izrazili su zabrinutost zbog takvih postupaka. Slijedom toga postignut je politički dogovor o Zajedničkoj izjavi Komisije, Vijeća i Europskog parlamenta o izradi novog zakonodavnog instrumenta za odvraćanje i suzbijanje prisile.

Inicijativu je najavila predsjednica von der Leyen u svojem pismu namjere predsjedniku Parlamenta i predsjednici Vijeća od 16. rujna 2020. Uvrštena je i u Program rada Komisije za 2021.

Uz zakonodavni prijedlog Komisija će priložiti i procjenu učinka. Preliminarni koncept inicijative iznesen je u početnoj procjeni učinka, koja je objavljena početkom ove godine.

Više informacija

Poveznica na otvoreno javno savjetovanje

vrh stranice