HUP sa studentima Ekonomskog fakulteta na Info-sastanku o ljetnoj studentskoj praksi te zahtjevima HR managera

24.03.2015.

Jedan od gorućih problema u Republici Hrvatskoj je nezaposlenost mladih (41,5%) koja je među najvećima u Europskoj uniji. Nezaposlenost, a osobito mladih nije problem samo dionika na tržištu rada, već društva u cjelini. Brojne gospodarske, političke i društvene promjene za posljedicu su imale dugogodišnje udaljavanje akademske zajednice od gospodarstva, suviše često bez realnog međusobnog doticaja. Stoga, ne čudi kako se kontinuirano upozorava na problem neadekvatne i nedovoljne suradnje između gospodarstva i akademske zajednice. Iako postoje pozitivni pomaci, oni su uglavnom „iznimka“. Ipak, ponekad upravo te „iznimke“ mogu pokrenuti niz promjena koje za posljedicu multipliciraju pozitivna iskustva i omogućavaju znatne pomake u društvu.
U utorak, 24.03.2015. godine na Ekonomskom fakultetu u Osijeku održao se informativni sastanak povodom najave poslodavaca koji su ove akademske godine voljni sudjelovati u zajedničkom projektu dobrovoljnih studentskih stručnih praksi u 5 slavonskih županija, u zajedničkoj organizaciji Ekonomskog fakulteta u Osijeku i Hrvatske udruge poslodavaca - Regionalni ured Osijek. Podsjetimo, prošle akademske godine u projektu je sudjelovalo 16 poslodavaca i 30 studenata koji su imali priliku odraditi ljetnu studentsku stručnu praksu. Ove godine, projekt se nastavlja u još većem obujmu i poprima još veći značaj. Naime, čak 34 poslodavca iz 5 županija naše Regije odlučila su ponuditi ukupno 94 praktikantska mjesta studentima Ekonomskog fakulteta (uključili su se svi prošlogodišnji poslodavci, uz mnogobrojne nove poslodavce). Samim time, možemo sa sigurnošću tvrditi kako je važnost ovog projekta prepoznata. Uz dobru volju poslodavaca, motiviranost studenata zasigurno je također presudna za uspjeh ovakvog projekta. Puna Vijećnica Ekonomskog fakulteta na Informativnom sastanku potvrdila je kako su svi ti mladi ljudi svjesni činjenice da se karijera razvija još u tijekom formalnog obrazovanja.
Ovaj susret obogatile su voditeljice odjela ljudskih resursa u tvrtkama Harburg-Freudenberger Belišće - Sanja Foder i Saponia - Andrea Božić. Svojim simpatičnim i pristupačnim predavanjem upozorile su studente na najčešće propuste prilikom traženja novog posla, pisanja životopisa i susreta s poslodavcem. Prošlogodišnji „praktikanti“, Dragana Lisjak i Hrvoje Đurić istaknuli su brojne prednosti odlaska na studentsku praksu, posebice u vidu nekih vještina i znanja za koje ranije nisu bili svjesni kako su bitne. Ono što posebno raduje i ovaj projekt čini osobito važnim pomakom jest činjenica kako je to odličan način predselekcije budućih kadrova i nerijetko je rezultirao konkretnim ponudama zaposlenja. Od ovakvog načina organiziranja studenskih stručnih praksi poslodavci imaju višestruke koristi. Prije svega, imaju na raspolaganju pomoć i „poletne“ ideje motiviranih studenata koji žele biti upravo kod poslodavca na praksi, a već su prošli određenu predselekcijsku proceduru. Osim toga, poslodavci imaju priliku procjenjivati studente kroz cijelo vrijeme trajanja prakse (2 do 4 tjedna) i samim time, stvoriti svoju internu bazu potencijalnih kvalitetnih kadrova.
„Iznimka“ poput ove, zasigurno pomaže rješavanju problema nezaposlenosti mladih i može poslužiti kao dobar okvir, čak i alat za dublja promišljanja problematike hrvatskog tržišta rada.
vrh stranice