Eurozastupnici u Odboru za turizam: EU mora djelovati, 22 milijuna radnih mjesta je u pitanju

25.09.2020.

 Članovi parlamentarne radne skupine za turizam ponavljaju da je turističkom sektoru potrebna koordinacija na razini EU-a i značajna podrška kako bi se malim i srednjim poduzećima pružila šansa za opstanak.

Ukratko:

  • Jedinstveni kriteriji za cijelu EU potrebni za testiranje, putne obrasce, karantenske uvjete, zdravstvene protokole za prijevoz i javne prostore
  • Konkretna akcija i jamstva za turistička MSP, putnici moraju dobiti jasnije informacije
  • Stvaranje zajedničke politike EU za održivi turizam je neophodno

 

Odbor za promet i turizam sastao se u srijedu sa dionicima sektora putovanja i turizma kako bi razmotrio tešku situaciju s kojom se suočava sektor i razgovarali o načinima za prevladavanje krize bez presedana. 

Članovi radne skupine za turizam objavili su zajedničko priopćenje nakon sastanka, priznajući razočaranje turističkog sektora jer im EU nije pomogla:

„Prošlo je više od šest mjeseci u ovoj izvanrednoj situaciji, ali još uvijek u EU ne postoje zajednički kriteriji o tome kako postupati s ovom pandemijom i živjeti s njom: nema univerzalnih higijenskih i zdravstvenih protokola, nema zajedničkih pravila za ispitivanje ili procjenu rizika, nepoštivanje načela slobodnog kretanja. Čak i kad je djelomično moguće putovanje, široki niz pravila to izuzetno otežava. Ljudi su zbunjeni i nemaju jamstva da njihova planirana putovanja mogu i idu dalje.“
Turistički sektor, koji u Europi zapošljava 22 milijuna ljudi, na rubu je kolapsa. To nije mala prijetnja: ovisno o zemlji, turizam čini od 4,3% do 25% BDP-a. Kako stvari stoje, stotine tisuća malih i srednjih poduzeća neće preživjeti do kraja ove godine.

 

Još uvijek nije jasno koji alat za upravljanje krizama može koristiti turistički sektor, osim „Europskog instrumenta za privremenu potporu za ublažavanje rizika od nezaposlenosti u nuždi (SURE)“. Inzistiramo na hitnoj konkretnoj akciji Europske komisije i država članica. Potreban je dobro definiran mehanizam upravljanja krizama; sektor se bori za opstanak.“

 

Stoga turistički sektor hitno zahtijeva:

  • Izravna i namjenska financijska podrška;
  • Dosljedni i transparentni kriteriji za procjenu rizika u cijeloj EU;
  • Koordinacija ograničenja putovanja, higijenskih i zdravstvenih protokola na razini EU-a;
  • Jasan put prema istinskoj politici EU-a o održivom turizmu.


Krajnje je vrijeme da EU u sljedećem dugoročnom proračunu EU iznese strategiju o održivom turizmu i namjensku proračunsku liniju

Proračunska linija od 300 milijuna eura za provedbu zajedničke vizije održivog turizma u sljedećih sedam godina nije preveli zahtjev. Nužno je osigurati da ovaj gospodarski sektor ima priliku ponovno se postaviti na noge nakon mjeseci stagnacije i kako bismo ga mogli oblikovati da postane održiviji. Treba nam vodstvo EU. To je stvar političke volje i vrijeme je za hrabre odluke. "



vrh stranice