EU jača energetsku povezanost u srednjoj i jugoistočnoj Europi – CESEC

22.09.2021.

Ministri zemalja sudionica inicijative za energetsku povezanost Srednje i Jugoistočne Europe (CESEC) na jučerašnjem (21.9.2021.) sastanku kojem je nazočila povjerenica za energetiku Kadri Simson razgovarali su o trenutnoj situaciji i budućnosti energetskih sustava u regiji. Složili su se da je energetska povezanost od presudne važnosti za uspješan i isplativ energetski prijelaz.

U prvom dijelu sastanka vođene su rasprave o prioritetnim projektima elektroenergetske infrastrukture, povezivanju tržišta i integraciji obnovljivih izvora energije u energetski sustav, s naglaskom na morskim mrežama. Kako je istaknuo slovenski ministar infrastrukture Jernej Vrtovec, inicijativa stvara izvrsnu priliku za pojednostavljenje energetske suradnje u regiji između država članica EU -a i trećih zemalja.

Energetska suradnja nedvojbeno će dovesti do energetske tranzicije, koja nije važna samo u borbi protiv klimatskih promjena, već je i nužna kako bi se osiguralo da naša gospodarstva dugoročno ostanu konkurentna. Blisko povezana i nesmetano funkcionirajuća energetska tržišta važan su preduvjet za ovu tranziciju. To je najveća dodana vrijednost suradnje u okviru inicijative CESEC -a, izjavio je Jernej Vrtovec, slovenski ministar infrastrukture

Ministri su se složili da je energetska povezanost od iznimne važnosti za uspješan i isplativ energetski prijelaz. U ovom dijelu sastanka predstavljen je i projekt pametnih mreža između elektroenergetskih mreža Slovenije i Hrvatske, mogućnosti izgradnje vjetroelektrana na moru u jugoistočnoj Europi i mogućnosti postavljanja offshore mreže na Mediteranu.

Drugi dio sastanka bio je posvećen raspravama o prioritetnim prekograničnim projektima plina i povezanim zakonodavnim aktivnostima, kao i o infrastrukturi za obnovljive i druge niskougljične plinove. Ministri su se složili da je promicanje ekološki prihvatljivih plinova iznimno važno u kontekstu smanjenja emisije stakleničkih plinova u industrijama koje ne dopuštaju elektrifikaciju.

Budući da elektrifikacija također ima svoje granice, važno je usmjeriti istu razinu pažnje na dekarbonizaciju plinske mreže. Prethodnih godina sudjelovanje plinskog sektora u inicijativi CESEC pokazalo se vrlo korisnim. Niskougljični plinovi probijaju se i u budućnosti se suočavaju s novim izazovima, a, suradnja između država članica EU-a i država nečlanica će biti još važnija. Budući da se očekuje da će se energija iz obnovljivih izvora sve više diversificirati  i da će se proizvoditi u nepravilnim vremenskim intervalima, tehnologije koje omogućuju pretvaranje viška električne energije imat će vitalnu ulogu u prijelazu energije. Vodik se čini najperspektivnijim.

Na kraju sastanka, ministri su usvojili zaključke koji podržavaju revidirane akcijske planove za električnu energiju i plin te su pozdravili napredak u prioritetnim projektima električne energije i plina, što se tiče infrastrukture i povezivanja tržišta. Zaključci posebno naglašavaju promicanje obnovljivih izvora energije te obnovljivih plinova i niskougljičnih plinova.

 

vrh stranice