COVID-19: Komisija objavila pitanja i odgovore o mjerama za povećanje proizvodnje sigurnih medicinskih zaliha

31.03.2020.

Kako bi proizvođačima pomogla da povećaju proizvodnju osnovne medicinske opreme i materijala, Komisija je jučer (30. ožujka 2020.)  objavila tri skupa smjernica:

Cilj je tih dokumenata ujedno pomoći proizvođačima i tijelima za nadzor tržišta da ti proizvodi budu djelotvorni i sukladni s potrebnim sigurnosnim standardima.

Da bismo obuzdali širenje koronavirusa, nužna je suradnja i podrška proizvođača. Trgovačka društva već su pokazala solidarnost i predlažu razmjene praktičnih i tehničkih savjeta kako bi povećala proizvodnju osobne zaštitne opreme i medicinskih potrepština. Komisija aktivno surađuje s industrijom na povećanju ukupne proizvodnje takvih materijala u EU-u te je sastavila potrebne smjernice.

Brzo smo prionuli poslu i angažirali industriju radi proširenja postojećih i otvaranja novih proizvodnih linija za hitne zdravstvene materijale i zaštitnu opremu u cijeloj Europi. Mnoga trgovačka društva već rade na povećanju kapaciteta, a mi na tome da se to napravi brzo i da njihovi proizvodi budu sukladni s našim zdravstvenim i sigurnosnim standardima, rekao je povjerenik za unutarnje tržište Thierry Breton.

 

Povećanje proizvodnje medicinske i osobne zaštitne opreme ključno je za rješavanje problema nestašice i kako bismo našim zdravstvenim radnicima omogućili da nastave spašavati živote. Današnje smjernice pomoći će industriji da to postigne. Svi moramo sudjelovati u borbi protiv koronavirusa, a doprinos naše industrije je ključan, izjavila je povjerenica za zdravlje i sigurnost hrane Stella Kyriakides.

 

Današnja komunikacija daje sažetak smjernica za tri područja:

  • Prve smjernice namijenjene su proizvođačima. One im pomažu da procijene primjenjive pravne i tehničke zahtjeve prije uvoza novih proizvoda u EU i prije pokretanja novih postrojenja ili prenamjene postojećih objekata za proizvodnju zaštitne opreme, kao što su maske, rukavice i kirurški ogrtači, radi ispunjavanja nezapamćene potražnje uzrokovane koronavirusom. Te smjernice detaljno opisuju primjenjive Unijine pravne okvire i daju savjete o konkretnim koracima koje proizvođači trebaju poduzeti da bi stavili svoje proizvode na tržište EU-a. Objašnjena je i uloga nacionalnih tijela, posebno tijela za nadzor tržišta, koja se moraju pobrinuti da oprema iz trećih zemalja stavljena na tržište EU-a ispunjava odgovarajuće zdravstvene i sigurnosne standarde.
  • Drugi dokument su smjernice gospodarskim subjektima, među ostalim MSP-ovima. U njemu se navode primjenjivi pravni okvir za stavljanje gelova na vodeno-alkoholnoj bazi na tržište EU-a (tj. Uredba o kozmetičkim proizvodima i Uredba o biocidnim proizvodima) i opis tvrdnji kakve se smiju iznijeti korisniku u pogledu tih proizvoda. Cilj tih smjernica je odgovoriti na trenutačno česta pitanja gospodarskih subjekata iz sektora kozmetike, ali i drugih sektora, koji intenzivno rade na povećanju ili prenamjeni svojih proizvodnih kapaciteta da bi ispunili potražnju.
  • trećim smjernicama objašnjavaju se postupci ocjenjivanja sukladnosti za 3D tisak i proizvode dobivene tom tehnologijom za medicinske svrhe koji se koriste u borbi protiv koronavirusa. Cilj je dokumenta detaljno opisati primjenjive pravne okvire EU-a za te proizvode i dati primjere tehničkih normi koje proizvođačima mogu poslužiti za stavljanje sukladnih proizvoda na tržište EU-a.

 

U ovim se dokumentima nude praktični savjeti za primjenu preporuke Komisije o ocjenjivanju sukladnosti osobne zaštitne opreme i određenih vrsta medicinskih proizvoda, koja je izdana 13. ožujka. (o čemu sam već izvijestila, op.a.)

 

Preporuke opisuju dva scenarija u kojima se proizvodi mogu staviti na tržište čak i ako ocjenjivanje sukladnosti nije dovršeno.

U njima su i detaljnije informacije o relevantnim normama za osobnu zaštitnu opremu i određene vrste medicinskih proizvoda koje su europske organizacije za normizaciju besplatno stavile na raspolaganje svim gospodarskim subjektima zahvaljujući dogovoru s Europskom komisijom od 20. ožujka.

 

Kontekst

Komisija se bori protiv koronavirusa na svim frontama i koordinira zajednički europski odgovor na pandemiju. U tu svrhu poduzimamo odlučne mjere za jačanje naših sektora javnog zdravstva i ublažavanje socioekonomskih posljedica u Europskoj uniji. Mobiliziramo sva sredstva koja su nam na raspolaganju kako bismo državama članicama pomogli u koordinaciji nacionalnih odgovora i pružamo znanstveno utemeljene informacije o širenju virusa i poduzetim mjerama za njegovo suzbijanje.

 

vrh stranice