Pokrenuti prvi dugoročni koraci u povezivanju tržišta rada s visokim obrazovanjem!

21.04.2015.


U organizaciji Vijeća studenata veleučilišta i visokih škola RH i Hrvatske udruge poslodavaca, danas je održana međunarodna panel rasprava na temu: „Trendovi u povezivanju visokog obrazovanja s tržištem rada - EU/RH“, u okviru koje su pokrenuti prvi koraci, koji za cilj imaju trajno povezati tržišta rada s visokim obrazovanjem.
Vijeće studenata veleučilišta i visokih škola RH pokrenulo je veliku inicijativu kojom nastoji pridonijeti rješavanju gorućeg problema nepovezanosti tržišta rada s visokim obrazovanjem. S ciljem uspostave trajne suradnje dionika na tržištu rada i sustava obrazovanja, Vijeće je potpisalo sporazume o suradnji s Hrvatskom udrugom poslodavaca, Institutom za razvoj obrazovanja, Hrvatskom obrtničkom komorom te nešto ranije sa Ministarstvom rada i mirovinskog sustava. Ova inicijativa Vijeća predstavlja potporu već pokrenutim aktivnostima u okviru uvođenja Hrvatskog kvalifikacijskog okvira, kako u dijelu senzibiliziranja poslodavaca za sudjelovanjem u izradi studijskih programa kroz identificiranje potrebnih kompetencija unutar zanimanja na tržištu rada, tako i u dijelu jačanja mehanizama osiguravanja kvalitete programa u visokom obrazovanju.

Na današnjem su panelu ideje o najboljim pristupima povezivanju visokog obrazovanja i tržišta rada predstavili domaći i strani stručnjaci iz svijeta visokog obrazovanja i tržišta rada: Petar Lovrić, predsjednik HUP - Udruge malih i srednjih poduzetnika, prof.dr.sc. Ružica Beljo Lučić, pomoćnica ministra znanosti obrazovanja i sporta, prof.dr.sc. Vlatko Cvrtila, dekan veleučilišta Vern, mr.sc. Mislav Balković, dekan Visokog učilišta Algebra i predsjednik HUP - Udruge poslodavaca u obrazovanju te Johan Cloet, glavni tajnik EURASHE - jednog od najvažnijih dionika u sferi visokog obrazovanja i tržišta rada na razini EU - financiranog od strane Europske komisije. U raspravi je, na temu garancija za mlade, sudjelovala i Tatjana Dalić, pomoćnica ministra rada i mirovinskog sustava.

Glavni tajnik EURASHE-a istaknuo je kako se u razvijenim državama EU na povezivanju poslodavaca sa budućim posloprimcima kreće raditi već u srednjoj školi, a da su visoka učilišta usko vezana za tržište rada i njegove potrebe. Naglasio je i kako se Hrvatska treba ugledati na takve sustave ukoliko istinski želi dugoročno i sustavno riješiti probleme nezaposlenosti kod mladih i podići konkurentnost vlastitog gospodarstva.



„Garancija za mlade i stručno osposobljavanje dobri su alati u gašenju požara po pitanju broja mladih koji su nezaposleni, no u potpisivanju sporazuma o suradnji te jačanjem komunikacije između obrazovanja i tržišta rada, leži dugoročno rješenje.“ - istaknuo je predsjednik Vijeća studenata Karlo Kolesar, pri potpisivanju sporazuma sa HUP-om.

„Povećanje zaposlenosti već je nekoliko godina vjerojatno najznačajniji strateški razvojni fokus brojnih EU država, a borba protiv nezaposlenosti mladih kroz inicijative poput garancije za mlade ukazuje na značaj ovog problema i u europskim razmjerima. Iako kratkoročno daje pozitivne učinke, inicijativa poput stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa koja je danas u Hrvatskoj vrlo popularna i koja se velikim dijelom financira iz EU sredstva garancije za mlade, zapravo je razmjerno skupa i dugoročno teško održiva intervencija. Ona se sa nezaposlenošću uzrokovanom neadekvatnim obrazovanjem bori prekasno, kada je ista već nastupila kako bi umanjila efekte neadekvatnog obrazovanja. Veseli me stoga promišljena i odgovorna inicijativa Vijeća studenata veleučilišta i visokih škola RH koji se za bolju zapošljivost mladih nastoje izboriti na drugačiji način, povezujući poslodavce i sustav obrazovanja sa ciljem izgradnje uvjeta za zapošljivost odmah nakon završetka obrazovanja.“ dodao je mr.sc. Mislav Balković, predsjednik udruge poslodavca u obrazovanju HUP-a.
vrh stranice