Okrugli „privatno vs. državno“ Konsenzus dvije najveće koalicije oko privatizacije državnog vlasništva

05.10.2015.

Hrvatska udruga poslodavaca uoči parlamentarnih izbora postavila je parlamentarnim strankama 16 ključnih pitanja vezanih uz najvažnije probleme koji poduzetnicima i poslodavcima ograničavaju mogućnost rasta i razvoja te koje bi sve stranke trebale adresirati u svojim gospodarskim programima. U danima neposredno uoči izbora HUP otvara raspravu poduzetnika, stručnjaka i predstavnika dviju najvećih koalicija na neke od ključnih tema obuhvaćenih spomenutima pitanjima „HUP-ovih 16“. Prvi okrugli stol „HUP-ovih 16: privatno vs. državno“ održao se 5. listopada 2015. i okupio je eminentne sudionike: dr.sc. Anto Bajo, Institut za javne financije, Gordanu Deranju, predsjednicu Hrvatske udruge poslodavaca, Sinišu Hajdaša Dončića, ministra pomorstva, prometa i infrastrukture, Domagoja Ivana Miloševića, koordinatora ekonomskih odbora HDZ-a, Ivana Pavlovića, predsjednika Uprave Luke Ploče, Mladena Pejnovića, predstojnika DUUDI-a i Branka Roglića, vlasnika i predsjednika Nadzornog odbora Orbica d.o.o.
Davor Majetić, glavni direktor HUP-a se u svom uvodnom govoru obratio prisutnima: „Želimo da se vodeće stranke očituju o naših i za hrvatsko gospodarstvo važnih 16 pitanja, među kojima je i ono o teritorijalnom ustroju, o čemu za sada ne govori nijedna stranka, što je jako zabrinjavajuće". Dr. sc. Anto Bajo s Instituta za javne financije prezentirao je podatke o financijskoj vrijednosti državne imovine koja iznosi oko 50 posto hrvatskog BDP-a ili 167 milijardi kuna. "Država ima oko 1.000 poduzeća s ukupnom imovinom od oko 300 milijardi kuna i prihodima od 80 milijardi kuna u 2012. i oko 138.000 zaposlenih. Prihodi od imovine niski su u odnosu na njenu vrijednost i ne prelaze 1% BDP-a.“
Predstojnik DUUDI-ja Mladen Pejnović najavio je da će vlada ozbiljno razmotriti mogućnost da se članovi nadzornih odbora javnih i državnih tvrtki imenuju nakon savjetovanja s javnošću, a članove uprave bira 'head huntingom' i javnim natječajima.

Svi sudionici okruglog stola složili su se da je potrebno pokrenuti privatizacijske procese za svu državnu imovinu izuzev nacionalnog blaga i strateškog interesa; poput zdravstva, šuma ili školstva. Domagoj Ivan Milošević na pitanje kako riješiti taj portfelj, rekao je da Hrvatskoj nedostaje strateško upravljanje državnom imovinom te da bi izuzev tvrtki i imovine od nacionalnog interesa u drugu skupinu svrstao kompanije za koje je potrebno potražiti strateške partnere i treću skupinu, one koje je potrebno prodavati na Zagrebačkoj burzi. Na pitanje moderatorice Marine Šunjerge zašto država ima udjele u hotelima, Milošević je odgovorio „Državi nije mjesto u hotelskim tvrtkama“.
Ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Siniša Hajdaš Dončić (SDP), s druge strane ističe da: „Niti jedna tvrtka u mom resoru ne ostvaruje gubitak“. Problem je, navodi, nepripremljenost 2012. -2'13. godine državnih tvrtki na liberalizaciju, imale su lošu financijsku sliku jer su se zaduživale skupim komercijalnim kreditima i loše je njima upravljano jer se pogodovalo sindikalnim predstavnicima, posebno u željeznicama, dovršava Hajdaš Dončić
Branko Roglić, vlasnik i predsjednik Nadzornog odbora Orbico d.o.o. smatra da je potrebno sve prodati jer država nije dobar vlasnik. „Da je država bila dobar vlasnik, socijalizam ne bi bankrotirao“, smatra Roglić i nastavlja „Slijedeća Vlada mora provesti drastične reforme koje uključuju bolne rezove, ne možemo govoriti o učinkovitosti firme s 15% državnog vlasništva u njoj.“

Predsjednik Uprave Luka Ploče, Ivan Pavlović komentirao je se u lučkim upravama povećava birokratizacija te da se zalaže za radikalnu privatizaciju, tj. da treba prepustiti privatnim poduzetnicima upravljanje, dok u prilog tome govori i pokazatelj da su svi brodari u državnom vlasništvu proprali.

Predsjednica HUP-a Gordana Deranja smatra da je problem u državi koja još uvijek nije definirala brojne zakonske odredbe pa ista pravila ne vrijede jednako za sve na tržištu, primjer za to je i područje pomorskog dobra. Zaključila je okrugli stol time da je potrebno restrukturirati i privatizirati sve tvrtke u kojima država nema nacionalni interes, te da je u ovoj diskusiji postignut konsenzus dviju najvećih koalicija i takve je postupke potrebno pokretati čim prije.

Bajo Anto - HUP Upravljanje javnim poduzecima i privatizacije
vrh stranice