HUP- Udruga malih i srednjih poduzetnika u projektu EU pegase „Socijalni dijalog za msp“: socijalni dijalog podupire socijalni mir

28.12.2012.

Završetak projekta „Socijalni dijalog za malo i srednje poduzetništvo“ za većinu sudionika projekta PEGASE označava tek početak u razvoju socijalnog dijaloga, a ne kraj. Od malih i srednjih poduzeća zbog poteškoća u području nacionalnog dijaloga zahtjeva se intenzivniji angažman prilikom donošenja politika kojima se regulira njihovo poslovanje.
Kako zemlje članice EU imaju različite pravne i socijalne okvire koji definiraju sudjelovanje malih tvrtki u socijalnom dijalogu, praktični savjeti za socijalni dijalog u određenim zemljama članicama te usmjerene informacije i komunikacijski alati i ciljani podaci o aktivnostima i funkcioniranju Europskog socijalnog dijalog bili su od izuzetnog značaja za sudionike projekta. U okviru projekta sudionici su imali priliku za izravno uključivanje u UEAPME-ov rad na Europskom socijalnom dijalogu.
Socijalni dijalog dio je Europskog socijalnog modela i odražava demokratsko načelo da predstavničke udruge moraju imati priliku izraziti svoje mišljenje, sudjelovati u savjetodavnom procesu i razgovorima s predstavnicima nacionalne vlasti - poslodavci i radnici trebaju jednakopravno biti uključeni u rješavanje pitanja koja ih se neposredno tiču i koja su u njihovoj odgovornosti.
Unatoč razlikama koje postoje među njima, udruge malih i srednjih poduzetnika iz Češke, Estonije, Mađarske, Rumunjske, Poljske, Slovenije, Turske, Malte i Hrvatske uspjele su, unutar postojećih nacionalnih okvira, izgraditi svoj status partnera u tripartitnom socijalnom dijalogu. S druge strane, nacionalni socijalni dijalog na bilateralnoj razini posve je drugačije uređen; većina udruga malih i srednjih poduzetnika ne sudjeluju u izravnim pregovorima ili procesu potpisivanja kolektivnih ugovora. Najbrojniji su pregovori na razini poduzeća, a radnici imaju izravan odnos s poduzetnicima. U malim i mikro tvrtkama, socijalni dijalog uglavnom se odvija na razini poduzeća, no on, zbog veličine i organizacije rada u ovakvim tvrtkama, nije institucionaliziran, što vrijedi i za sve ostale europske zemlje.
Mala i srednja poduzeća često doživljavaju socijalni dijalog apstraktnim i rezerviranim isključivo za velika poduzeća i udruženja. Najčešće je nedostatak razumijevanja o prirodi socijalnog dijaloga malih i srednjih poduzeća najvažniji razlog slabog uključivanja. S obzirom da svaka odluka ili zakon utječe na poslovanje malih i srednjih poduzeća - od zapošljavanja, konkurentnosti, restrukturiranja, obrazovanja, zdravlja i sigurnosti na radu, radnog vremena, ugovora na neodređeno ili određeno vrijeme - ovo su izazovi, jednako za hrvatsko ali i gospodarstvo u EU.
U okviru projekta PEGASE, čiji je nositelj UEAPME, 11 udruga malih i srednjih poduzetnika iz 9 zemalja (iz Hrvatske HOK i HUP) imale su priliku za artikulacijom potreba i interesa malih i srednjih poduzetnika unutar Europskog socijalnog dijaloga te će u daljnjem radu moći primijeniti znanje u razvoju kapaciteta malog i srednjeg poduzetništva.

vrh stranice