HUP održao sastanak s predstavnicima nizozemskog Ministarstva gospodarskih odnosa, MINGO-a i Agencije za investicije i konkurentnost

04.11.2015.

2. studenog 2015. godine održan je u HUP-u sastanak predstavnika nizozemskog Ministarstva gospodarskih odnosa s predstavnicima Hrvatske udruge poslodavaca, Ministarstva gospodarstva i Agencije za investicije i konkurentnost na kojem su nizozemski gosti, g. Marco Commandeur i g. Rolf Moester podijelili s hrvatskim kolegama specifična iskustva na više tema, među kojima su poboljšanje regulatornog okvira za poslovanje, mjerenje troškova regulacije Standard Cost Model (SCM) metodologijom, savjetovanje s poslovnom zajednicom, akcijski plan i poticanje uklanjanja administrativnih opterećenja za gospodarstvo, EU program za regulatorni fitness (REFIT), liberalizacija tržišta usluga i jačanja okvira za unutarnje tržište EU, razvoj Jedinstvene kontaktne točke za poslovne informacije i e-procedure, Centra unutarnjeg tržišta EU, te druge teme. 
Navedenim temama Ministarstvo gospodarstva se bavi u okviru Europskog semestra i sukladno EU pravu slobode unutarnjeg tržišta usluga i roba, kao horizontalno nadležno tijelo za poticanje poboljšanja poslovnog okruženja.

Sastanku su ispred HUP-a nazočile direktorica odnosa s članstvom Milka Kosanović, predstavnice granskih udruga Anny Brusić, Jasminka Martinović,Mirela Gudan, Sanja Smoljak Katić, Tatjana Gračić, Ivana Zlatarić i Petra Sentić te pravna savjetnica Milica Jovanović. Predstavnike MINGO-a predvodio je Daniel Hinšt.

Kao jedna od tema istaknuli su se i nizozemski prioriteti za dolazeće predsjedavanje Europskom unijom, u prvoj polovici 2016., a koji idu upravo u navedenom smjeru – stvoriti uvjete za manje terete i troškove poslovanja na tržištu EU.

Sastanak je održan u pozitivnoj, interaktivnoj atmosferi pri čemu su predstavnici granskih udruga HUP-a izložili svoje specifične probleme vezane za pojedine grane, odnosno gospodarske sektore, te s nizozemskim kolegama podijelili iskustva i izazove s kojima se susreću poslodavci u Hrvatskoj. U Nizozemskoj se SCM metodologija primjenjuje od 2002. godine te je danas nadišla svoja prvotna kvantitativna obilježja te se fokusira na kvalitativno, odnosno sadržajno poboljšanje zakonodavnog sistema. Budućnost poslovanja nizozemski kolege vide u tzv. „Future proof legislation-u“ odnosno naprednom zakonodavstvu koje neće blokirati inovativna rješenja dodatnim administrativnim barijerama i troškovima. Za zaključak sastanka, kao glavni cilj istaknuto je razrješenje regulatornih prepreka u poslovanju, a jedina efektivna metoda je sustavna deregulacija i simplifikacija sustava u kojem se propisi mogu donijeti samo uz apsolutnu nužnost i prethodno konzultiranje relevantnih socijalnih partnera.
vrh stranice