Dostupna potpuna kontrola meda na hrvatskom tržištu

02.09.2014.

Akreditacija laboratorija za kontrolu patvorenosti meda, radi zaštite krajnjih potrošača hrvatskog meda i hrvatskih pčelinjih proizvoda, uspjeh je HUP Koordinacije koja na problematiku regulacije pčelinjih proizvoda ukazuje već godinama.

HUP-Koordinacija tvrtki iz pčelarske proizvodnje, prerade i trgovine pokrenula je prije dvije godine inicijativu za uvođenje C13 izotopne analize koja utvrđuje patvorenost meda na tržištu. Napori inicijative rezultirali su potpisivanjem ugovora o suradnji između laboratorija Zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ i laboratorija Intertek Food Service iz Bremena u Njemačkoj na temelju kojeg je Ministarstvo poljoprivrede donijelo Odluku o određivanju laboratorija za utvrđivanje patvorenosti meda te se laboratorij Intertek u Bremenu uvrštava u listu ovlaštenih laboratorija za provođenje analize.
Patvoreni proizvodi jedan su od velikih problema na tržištu medom i proizvodima od meda i njihova dokazivost može se ustvrditi jedino međunarodno priznatima analitičkim metodama. Uz patvorine se pojavljuju i proizvodi s bitno smanjenim sastojcima od onih deklariranih te se i na taj način zakidaju potrošači i ugrožava ugled drugih proizvođača meda. Kako hrvatski službeni i ovlašteni laboratoriji ne provode ovu zahtjevnu analizu, predstavnici HUP-Koordinacije obratili su se Ministarstvu poljoprivrede koje je odgovor potražilo u zemljama članicama EU te je sklopljen ugovor o suradnji između laboratorija Zavoda za javno zdravstvo „Dr Andrija Štampar“ i laboratorija Intertek Food Service iz Bremena koje je Ministarstvo poljoprivrede uvrstilo u listu ovlaštenih laboratorija za provođenje analize radi utvrđivanja patvorenosti meda.

Tvrtke članice HUP-Koordinacije smatraju da su ovim potezom napravljeni preduvjeti za zaštitu kvalitete proizvoda: „Kontrolu meda dosad su obavljali laboratoriji koji nisu imali odgovarajuću osposobljenost i otkrivanje patvorenog meda nije bilo učinkovito. Korištenjem ove analize očekujemo znatno unapređenje provođenja dosadašnjih službenih kontrola te povećanje kvalitete dostupnih proizvoda na tržištu i bolje zaštite potrošača.“ – izjavio je Ivan Bračić, zamjenik predsjednice HUP- Koordinacije tvrtki iz pčelarske proizvodnje, prerade i trgovine.

HUP-Koordinacija tvrtki iz pčelarske proizvodnje prerade i trgovine osnovana je 2008. godine, a jedan od ciljeva je podizanje kvalitete pčelinjih proizvoda na hrvatskom tržištu te smanjenje sive ekonomije, koje je u ovom području vrlo prisutno. Procjene su da se čak 60% pčelarskog tržišta, vrijednog oko 240 milijuna kuna odvija u sivoj ekonomiji. Procjenjuje se također, da se na hrvatskom tržištu, bez kontrole prometuje sa 3.500 do 5.000 tona meda, oko 100 tona satnih osnova, oko 80% veterinarskih lijekova za pčele te na stotine tisuća litara medica, rogačica i sličnih pića. Na problematiku kontrole i regulacije pčelinjih proizvoda na hrvatskom tržištu Koordinacija ukazuje već duže vrijeme, a u cilju zaštite krajnjih potrošača, hrvatskog meda i pčelarstva.
vrh stranice